Як не захворіти на грип

Автор: Адмін вкл. .

   Грип – це інфекційне захворювання, збудником якого є вірус, що міститься на слизових оболонках порожнини рота і носа хворого на грип.

  В двадцятому та на початку двадцять першого сторіччя в світі сталося декілька пандемій грипу. Існує серйозна загроза нової пандемії.
  Протягом епідсезону 2014-2015рр. на грип та ГРВІ перехворіло 260 025 осіб (1598,1 на 10 тис. нас.), що становило 16% від населення Вінницької області. Епідемічний сезон характеризувався середньою інтенсивністю під час якого було зареєстровано дві хвилі підйому захворюваності на 48-50 тижнях 2014 року та на 7-9 тижнях 2015 року, коли було зареєстровано перевищення епідемічних порогових рівнів.
  Основними збудниками минулого епідемічного сезону, як в області, так і в Україні, були віруси грипу типу А та В, парагрипу, РС- та аденовіруси.
  За словами головного лікаря ДЗ «Український центр контролю та моніторингу захворювань» МОЗ України, Любові Некрасової, для епідемічного сезону 2015-2016 рр. характерна циркуляція трьох вірусів грипу: типу А Н1N1 pdm09/ подібний; типу А Н3N2; типу В.
Змінюваність вірусу грипу та легкість зараження є основними причинами періодичного повторення епідемії.
Особливу небезпеку грип становить для людей у групах підвищеного ризику (таких, як особи старше 65 років, діти до 3-х років, хронічні хворі тощо). Найбільший ризик захворіти на грип є у двох категорій людей. Перша – це діти в дитячих дошкільних закладах і школах. Друга – люди, які активно спілкуються (студенти, працівники охорони здоров’я, транспорту та інш.). Ці ж групи є також основними розповсюджувачами грипу.
   Для грипу характерна сезонність. Захворюваність реєструється цілий рік, але вона не має епідемічного характеру. Епідемії грипу спостерігаються в холодну пору року – переважно взимку. Навесні захворюваність знижується, а влітку вона мінімальна.
Вірус грипу постійно змінюється, що робить людину беззахисною до модифікованого збудника. Найбільш схильним до змін є вірус грипу типу «А», значно менше змінюється вірус типу «В», ще менше вірус типу «С».
Вірус грипу легко передається повітряно-крапельним шляхом. Із слизових оболонок дихальних шляхів хворого вірус виділяється в оточуюче повітря у великій кількості. Він має значну стійкість і при низьких температурах зберігається в зовнішньому середовищі до 3-х тижнів. Тому існує можливість передачі через предмети загального вжитку. Хворі на грип здатні інфікувати інших протягом 7-8 діб від початку захворювання.
   Ознаки грипу з’являються раптово. Захворювання частіше починається з головного болю, загальної слабкості, потім раптово піднімається температура, з’являються озноб, біль в горлі, рясні виділення з носу, захриплість голосу.
Основні симптоми грипу: висока лихоманка протягом кількох діб; почервоніння обличчя; біль і ломота в суглобах і м’язах; втрата сил; запаморочення; нудота; сильний сухий кашель; сухість і біль в горлі.
   Грип дуже небезпечний своїми ускладненням, які можуть виникати навіть через 1-2 тижні після одужання. Вірус здатен проникати практично в усі органи, через всі захисні бар’єри організму. Однією з причин виникнення ускладнень є здатність вірусу вражати судини, через що виникають крововиливи і набряк. Найбільш часті ускладнення - це бронхіт, пневмонія, гайморит, отит, токсичне ураження серця і нирок тощо.
  Як правило грип призводить до загострення хронічних захворювань, серед яких найбільш небезпечними є бронхіальна астма, хронічний бронхіт, серцева недостатність, вади серця, пієлонефрит, гломерулонефрит, цукровий діабет.
   На сьогодні найбільш ефективним та дієвим засобом профілактики хвороби є вакцинація. Вже більше 60 років існують та використовуються безпечні та ефективні вакцини. Серед здорових дорослих людей вакцина може запобігти захворюванню грипом на 70% – 90%. Серед людей похилого віку вакцина зменшує кількість важких захворювань та ускладнень на 60% та випадків смерті – на 80%. Вакцинація проти грипу найбільш ефективна у тих випадках, коли циркулюючи віруси відповідають вірусам вакцини.
   Недоцільно і небезпечно проводити вакцинацію на початку епідемії або під час її розпалу.
Для неспецифічної профілактики грипу використовують 0,25% оксолінову мазь. Для профілактики і лікування часто застосовують препарати неспецифічної дії, до яких належать імунал, амізон, аміксин, мефенамінова кислота, екстракт ехінацеї. Доцільно використовувати загальнозміцнюючі засоби, до яких належать вітамін С та комплекси вітамінів та мікроелементів.
   Непоганий ефект дають загартовуючи процедури – оздоровчий біг, обливання холодною водою, самомасаж, гімнастика. Це – досить ефективний метод, який слід починати за 6-8 місяців до епідемії.
   Таким чином профілактика грипу, це – здоровий спосіб життя, загартовування, повноцінне харчування, адекватна вітамінізація та вакцинація, враховуючи покази та проти покази до її проведення.
   Що не треба робити при грипі? Особливо слід застерегти від самостійного застосування ліків (особливо антибіотиків), які абсолютно не ефективні при грипі і призводять до додаткового навантаження на організм. Ці препарати використовуються тільки під лікарським контролем під час лікування ускладнень. Обережно слід використовувати аспірин, який посилює ризик виникнення кровотеч.
   При перших ознаках грипу хворого слід ізолювати, виділити йому окреме ліжко, білизну, рушник, посуд і викликати лікаря.
Приміщення, де перебуває хвора людина, треба щодня прибирати вологим способом і провітрювати не менше 3-4 разів на добу по 15 - 20 хвилин.
   Посуд і предмети догляду за хворим слід кип'ятити чи обливати окропом. Членам сім'ї, які доглядають хворого і матерям, що мають маленьких дітей, необхідно закривати ніс і рот маскою з 4 - 5 шарів марлі, яку необхідно щоденно прасувати гарячою праскою.
   Хворому дають багато пити: теплі підкислені вітамінізовані компоти, потогінні чаї з плодів калини, малини, липового цвіту, а також препарати, що полегшують відкашлювання.
   Терміново викликайте лікаря при появі таких ускладнень: температура 40о і більше, втрата або розлади свідомості, поява судом, різноманітні кровотечі, повторна блювота.
   Грип - серйозне захворювання, яке потребує уваги як медичних працівників, так і хворих та їх родичів і близьких.
Не жартуйте з грипом!

Підготовлено Немирівською ЦРЛ за матеріалами Вінницького обласного центру здоровя.


High Quality Free Joomla Templates by MightyJoomla | Design Inspiration FCT