Стратегія захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини

Спеціалістами управління соціального захисту населення райдержадміністрації та спеціалістами районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді проводиться спільна робота по наданню соціально-економічних послуг, інформаційних послуг, правових послуг, психологічних послуг малозабезпеченим сім’ям, сім’ям з дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах, багатодітним сім’ям, сім’ям в яких виховуються діти під опікою та піклуванням, сім’ям в яких виховуються діти з обмеженими фізичними можливостями.

Проводяться бесіди з питань чинного законодавства, здійснення заходів, спрямованих на захист прав та інтересів сім’ї, надання членам сім’ї інформації, необхідної для вирішення складної життєвої ситуації, інформування про наявні пільги та соціальні виплати, сприяння працевлаштуванню, обговорення наявних проблем з членами сім’ї.

Спеціалістами відділу державних соціальних інспекторів управління соціального захисту населення райдержадміністрації спільно з соціальними працівниками  районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді та представниками міської, селищних та сільських рад проводяться обстеження матеріально-побутових умов проживання сімей. Неблагополучні сім’ї та сім’ї, які опинились у важких життєвих обставинах перебувають під соціальним супроводом.

З метою профілактики правопорушень та негативних явищ в молодіжному середовищі, попередження дитячій безпритульності та бездоглядності службою у справах дітей спільно з управлінням соціального захисту населення райдержадміністрації, з районним центром зайнятості, районним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, правоохоронними органами, відділом освіти та Немирівською ЦРЛ проводяться виїзні лекторії «Підліток у правовому суспільстві» в навчальних та оздоровчих закладах району. З початку 2015 року проведено 24 лекторії,  якими охоплено 1554 дитини.

Кожного року у січні укладаються угоди про співпрацю з відділом освіти, з службою у справах дітей, центром соціальних служб для сімיї дітей та молоді.

В школах створено і систематично поновлюється банк даних на дітей, схильних до бродяжництва, жебрацтва, вживання спиртних напоїв, психотропних та наркотичних речовин, паління.

Педагогічні працівники беруть участь у шкільних акціях та рейдах зі ССД, КМСД та ССДМ з питань профілактики бездоглядності, правопорушень «Урок», «Канікули», «Сім’я без насильства».

Встановлено чіткий контроль за відвідуванням учнями занять, спільно з органами учнівського самоврядування щотижнево аналізується підсумки відвідування занять, виявляються причини пропусків занять більше 3 днів без поважних причин, складаються відповідні акти і направляються до відділу  освіти, за поданням відділу освіти службою у справах дітей вживаються заходи до учнів та батьків, які не контролюють відвідування школи дітьми.

Адміністраціями шкіл вживаються додаткові заходи щодо збільшення відсотку зайнятості дітей та підлітків організованими формами позашкільної освіти. У 2015 навчальному році гуртковою та позашкільною освітою охоплено 49% учнів шкільного віку.

Шкільними психологами та соціальними педагогами проводиться діагностика та корекція поведінки учнів із сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах.

В школах проводяться бесіди, години спілкування, соціометричні дослідження, батьківській лекторії, здійснюється патронаж сімей, які опинилися в складних  сімейних обставинах.

З метою створення сприятливих умов для розвитку дітей, поліпшення матеріального становища сімей з дітьми, їх соціальної підтримки та  захисту з початку 2015 року проведено обстеження житлово-побутових умов 268 дітей із 147 сімей, які опинились в складних життєвих обставинах. За результатами профілактичних рейдів «Урок», «Неблагополучна сім’я», на облік служби було поставлено 19 дітей, із 7 сімей, які опинились в складних життєвих обставинах. Службою здійснюється контроль за умовами проживання, виховання дітей у цих сім’ях. Батьки були попереджені про відповідальність за неналежне виховання дітей. Станом на 01.01.2016 року на обліку перебувають 25 дітей, які опинились в складних життєвих обставинах.

Управління соціального захисту населення райдержадміністрації  призначає та виплачує, відповідно до законодавства, допомогу при народженні дитини, яка надається одному з батьків, усиновителю чи опікуну з метою створення належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини.

Контроль за цільовим використанням коштів при народженні дитини здійснюється державними соціальними інспекторами соціального захисту населення разом з представниками управління у справах сім’ї та молоді, служби у справах дітей, представником міської, селищних, сільських рад  проводять  обстеження матеріально-побутових умов проживання сімей з новонародженими дітьми. У разі, якщо буде встановлено, що життю і здоров’ю дитини загрожує небезпека, служба у справах дітей терміново вживає заходів до захисту прав дитини відповідно до законодавства України та в разі потреби готують пропозиції щодо припинення виплати допомоги при народженні дитини.

Заступник начальника управління соціального захисту населення райдержадміністрації  Тетяна Топольська