Вірус Зіка: боятися українцям чи ні?

Тропічна лихоманка Зіка стрімко поширюється по світу, випадки захворювання вже фіксують у Європі.

Що  відомо про вірус?

Вірус був виявлений в 1947 році в лісі Зіка в Уганді і довгий час залишався неактивним. У 2015 році зареєстровано різке зростання захворюваності в країнах Латинської Америки, зокрема в Бразилії і Колумбії.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, число заражених в цьому регіоні 4 млн осіб. У Європі поки зафіксовані окремі випадки зараження у туристів з Німеччини, Швейцарії, Данії, Швеції, Великобританії, Португалії, Нідерландів та Ірландії, що повернулися з відпочинку. У ВООЗ попереджають, що вірус також може поширитися на Африку й Азію.

Як передається?

Поширюється вірус в основному через укуси комарів. Однак на початку лютого в США зафіксовано перший випадок зараження вірусом Зікастатевим шляхом. Вірус не передається повітряно-крапельним шляхом, при поцілунках або рукостисканні. Тому вірус Зіка ні в якому разі не можна порівнювати з ВІЛ/СНІДом або Ебола. Інакше це породжує чутки про те, що нібито з'явилася нова форма ВІЛ( можливо "зараження шляхом переливання крові, як і при тропічній лихоманці, яка є спорідненою вірусу Зіка").

Чим небезпечний вірус?

Симптомилихоманки Зіка - нудота, дратівливість, шкірний висип, почервоніння оболонок очей і сильні суглобові болі. Небезпека полягає в тому, що іноді заражена вірусом Зіка людина хворієбез симптоміві може не знати про те, що інфікована. Таким чином, при сексуальних контактах вінможе заразити іншу людину.

Не викликає ускладнень у дорослих, але становить загрозу для вагітних.Підвищує ризик народження дитини з мікроцефалією- захворюванням, що характеризується значним зменшенням маси головного мозку, що стає причиною розумової відсталості і неврологічних відхилень. У Бразилії виявлено вже більше 4 тисяч таких випадків, багато малюків не виживають.

Що робити?

Вакцини і ліків від нього не існує. Експерти в галузі охорони здоров'я заспокоюють, що у Європі у холодну пору року можуть фіксуватися лише поодинокі випадки зараження:вірус не здатний поширюватися при холоді, оскільки, комарі, які його розносять, не здатні в таких умовах розмножуватися.

Медичні організації багатьох країн рекомендують жінкамутриматися від поїздокдо Південної Америки під час вагітності.

Начальник Немирівського міжрайонного управління ГУ ДСЕС у Вінницькій області  С.Педос