Хвороба, викликана вірусом Зіка. Основні факти

Автор: Адмін вкл. .

Збудник хвороби, викликаної вірусом Зіка - це вірус, переносниками якого є комарі роду Aedes. У людей із хворобою, викликаною вірусом Зіка, зазвичай спостерігається лихоманка, шкірний висип (екзантема) і кон'юнктивіт. Ці симптоми, як правило, зберігаються протягом 2-7 днів.

Нині не існує специфічного лікування і вакцини. Найбільш ефективний спосіб профілактики - захист від укусів комарів.

Відомо, що вірус циркулює в Африці, Північній і Південній Америці, Азії  та Тихоокеанському регіоні.

Вірус Зіка  поширюється завдяки перенесенню комарами. Вперше виявлений у макак резус в Уганді в 1947 році в рамках роботи мережі моніторингу за лісовою формою жовтої лихоманки. Потім, у 1952 році, вірус був виявлений у людей в Уганді та в Об'єднаній Республіці Танзанія. Спалахи хвороби, викликаної вірусом Зіка, зареєстровані в Африці, Північній і Південній Америці, Азії і Тихоокеанському регіоні.

Переносник: комарі роду Aedes (зазвичай кусають вранці, ближче до вечора і ввечері). 

Ознаки і симптоми

  Інкубаційний період (час з моменту контакту з вірусом до появи симптомів) хвороби, викликаної вірусом Зіка,  точно не відомий, але, ймовірно, становить кілька діб. Симптоми захворювання схожі на симптоми інших арбовірусних інфекцій, таких як лихоманка денге: це підвищена температура, шкірний висип, кон'юнктивіт, біль у м'язах і суглобах, нездужання та головний біль. Ці симптоми зазвичай слабко виражені і зберігаються протягом 2-7 днів.

  Під час великих спалахів у Французькій Полінезії в 2013 р і в Бразилії в 2015 р національні органи охорони здоров'я повідомляли про можливі неврологічні та аутоімунні ускладнення хвороби, викликаної вірусом Зіка. Нещодавно місцеві органи охорони здоров'я Бразилії відзначили зростання числа випадків розвитку хвороби, викликаної вірусом Зіка, як у загальній популяції, так і серед немовлят, що народилися з мікроцефалією на північному сході країни. Органи, що займаються вивченням спалахів захворювання, повідомляють про зростання числа фактів, що підтверджують зв'язок між інфікуванням вірусом Зіка і мікроцефалією. Проте для кращого розуміння зв'язку між розвитком мікроцефалії у немовлят і інфікуванням вірусом Зіка необхідні подальші дослідження. Крім цього, вивчаються і інші можливі причини.

Передача інфекції

Вірус Зіка передається людям при укусах заражених комарів, що мешкають в тропічних регіонах. Ці ж комарі є переносниками лихоманки денге, Чікунгуньї і жовтої лихоманки.

Перші повідомлення про спалахи хвороби, викликаної вірусом Зіка надійшли з Тихоокеанського регіону в 2007 і 2013 роках (острови Яп і Французька Полінезія відповідно), а також в 2015 році з Америки (Бразилія і Колумбія) і Африки (Кабо-Верде). Крім того, більш ніж в 13 країнах Північної та Південної Америки були зареєстровані окремі випадки інфікування вірусом Зіка, що свідчить про його швидке поширення.

Профілактика

Наявність комарів-переносників та місць їх розмноження вказує на значний ризик інфікування вірусом Зіка. Профілактика і контроль захворюваності засновані на скороченні чисельності комарів шляхом усунення їхнього джерела (знищення і перетворення місць розмноження) і зниженні імовірності контакту людей з комарами.

Для цього варто використовувати репеленти, носити одяг (бажано світлих тонів), що закриває якомога більшу частину тіла, застосовувати фізичні бар'єри, такі як сітки, закриті двері і вікна. Крім цього важливо позбуватися можливих місць розмноження комарів, для чого слід спорожняти, очищати або накривати ємності, в яких може накопичуватися вода: відра, квіткові горщики, автомобільні шини.

Необхідно приділяти особливу увагу і надавати допомогу тим, хто не в змозі забезпечити собі належний захист, зокрема, дітям, хворим і літнім людям.

Під час спалахів хвороби органи охорони здоров'я можуть давати вказівки щодо розпилення інсектицидів( хімічні засоби для знищення комах).

Туристи повинні дотримуватися основних описаних вище заходів безпеки для захисту від укусів комарів.

Хвороба, викликана вірусом Зіка, зазвичай протікає легко і не вимагає специфічного лікування. Люди, інфіковані вірусом Зіка, повинні багато відпочивати, пити достатньо рідини та приймати звичайні препарати для усунення болю та лихоманки. При посиленні симптомів необхідно звернутися за медичною допомогою та рекомендаціями. На даний час вакцини від цієї хвороби не існує.

Діяльність ВООЗ

ВООЗ надає допомогу країнам у здійсненні контролю над хворобою, викликаної вірусом Зіка, за допомогою таких заходів:

  • посилення епіднагляду;
  • оснащення лабораторій всім необхідним для виявлення вірусу;
  • співробітництво з країнами з метою знищення популяцій комарів;
  • розробка рекомендацій з надання допомоги в клінічних умовах  особам, інфікованим вірусом Зіка, і спостереженню за ними;
  • а також визначення та підтримка пріоритетних напрямів у дослідженнях хвороби, викликаної вірусом Зіка і її можливих ускладнень.

З офіційних  друкованих джерел


High Quality Free Joomla Templates by MightyJoomla | Design Inspiration FCT