Про стан посівів сільськогосподарських культур

Про стан посівів сільськогосподарських культур на 19 лютого 2016 року. Метеорологічні умови другої декади лютого були наступними. Середньодобова температура повітря склала від +3,5 до +4,00 С за багаторічної норми -4,30 С. Мінімальні її показники становили – -20 С (18 – 19 лютого); максимальні – від +140 С до +170 С (Могилів-Подільський). Сума опадів за декаду становить 14 мм (у північній частині області) – 16 мм (у південній). З початку місяця 24 – 29 мм за багаторічної місячної норми – 28 мм. Сніговий покрив відсутній.

З настанням позитивних середньодобових температур істотно активізувалось відновлення вегетації озимих колосових культур. Забарвлення листостеблової маси рослин пшениці озимої поступово змінювалось від бурого до світло-зеленого кольору. Однак похолодання, яке почалось з 18 лютого, загальмувало цей процес. Загальну ситуацію на посівах озимих можна охарактеризувати як стресову, коли на зміну теплу (на півдні до 170 С) наступає різке зниження температури (до -20 С). Таке коливання температури додатково виснажує ослаблені перезимівлею рослини.
Разом з тим, результати відрощування монолітів показали, що життєздатність зберігають практично всі посіви озимих колосових та ріпаку. Першочерговим завданням на сьогодні є нормалізація фізіологічного стану шляхом підживлення посівів азотом. Як зазначалось у нашим попередніх повідомленнях найкраще для цього використати форму NO3, яка не поглинається ґрунтовим вбірним комплексом, не потребує додаткових хімічних перетворень і швидко використовується рослиною. Як показує температурний режим останніх двох днів, ще є ймовірність стану мерзлоталого ґрунту, який слід максимально використати у ранішні години для внесення аміачної селітри, ефективність якої у даній ситуації є найвищою у порівнянні із формами азоту – СО (NH2)2 (сечовина) та NH4, яка входить до складу аміачної селітри, але засвоюється рослинами повільніше.
   Як тільки дозволить поверхня ґрунту слід негайно зробити ретельну ревізію посівів на предмет пошкодження мишовидними гризунами та встановлення зрідження їх з інших причин. Таку ж роботу слід провести і на посівах ріпаку озимого та багаторічних трав. В разі необхідності ремонту посівів, або часткового пересіву Інститут кормів та сільського господарства Поділля НААН може надати допомогу у придбанні необхідної кількості насіння ярих зернових культур. Нагадуємо, що робота, пов’язана із моніторингом стану потенційно слабких посівів, є сьогодні невідкладною. Слід мати на увазі також, що жорсткий дефіцит продуктивної вологи у глибоких ґрунтових горизонтах (понад 100 – 120 см), який сформувався за минулий рік, зберігається, що призведе до швидкої втрати вологи у верхніх з усіма негативними наслідками.

Управління агропромислового розвитку РДА