Врятуй життя – стань донором

ДОНОРСТВО - це добровільна передача крові і інших органів людини для того, щоб допомогти іншим людям вилікуватися і видужати.

ДОНОР - це людина, яка добровільно, тобто за власним бажанням, без примусу здає кров в медичних установах. Він робить це для того, щоб врятувати людей, тому що кров, яку здала людина, потім використають для допомоги тим, кому потрібне лікування.

ДОНОРИ - ЦЕ ГЕРОЇ. З одного боку - вони звичайні люди, яких ти бачиш щодня, але кожен донор може врятувати чиєсь життя.

Донор походить від латинського “ donore” – “дарувати”. Біблейський вираз «не збідніє рука, що дає» має до донора саме безпосереднє відношення.

Доросла людина без шкоди для свого здоров’я може втратити біля 0,5 літра крові. На станції переливання крові - 470 мл.

Ця кількість крові відновлюється організмом дуже швидко. До того ж ендокринна та імунна системи організму одержують потужний стимул для своєї роботи.

Позитивно впливає донорство і на психологічний стан людини. Донорство - благородна і почесна місія, яка дозволяє зберегти життя породіллям, дітям і дорослим, хворим на важкі хронічні захворювання, бійцям, пораненим під час бойових дій, а також потерпілим від опіків, аварій та катастроф. Донорство символізує безкорисну ідею допомоги іншим людям.

Окрім морального задоволення від усвідомлення того, що ти врятував чиєсь життя, здача крові приносить і фізичну користь нашому організму. Ця процедура тренує організм, посилаючи сигнал до самооновлення. Стимуляція кровотворення приводить до поліпшення емоційного стану людини. Помічено, що люди які постійно здають кров менше хворіють простудним захворюванням. Кров здавати корисно будь-якій здоровій людині. Адже у регулярних донорів немає «застою крові», накопичення старіючих структур - їх регулярно змінюють знов утворенні і випущені в циркуляцію молекули і клітини.

Регулярна здача крові – це профілактика захворювань серцево-судинної системи, атеросклерозу, подагри, порушень функції печінки. Донор має більше шансів на виживання при нещасному випадку, оскільки вже адаптований до крововтрати.

Будьте донорами, будьте молодими! Це укріплює і загальний стан здоров’я, і душевну рівновагу. Напевно, зайве говорити і про користь диспансеризації. Донор при кожному візиті проходить поглиблене медичне обстеження (причому безкоштовно).

У багатьох розвинутих країнах участь в донорстві крові давно стала таким же обов’язковим елементом здорового способу життя, як заняття спортом, дотримання дієти.

Донор приносить подвійну користь: і власному організму, і тому, хто потребує його крові.

Донорство крові – це важливо. Однак у багатьох країнах попит перевищує пропозицію, а перед службами крові стоїть складне завдання створити достатні запаси крові, забезпечивши при цьому її якість та безпеку. Належні запаси можуть бути забезпечені тільки на основі регулярного добровільного безоплатного донорства крові.

Проблема донорства крові та її компонентів є одною з найбільш важливих для держави та ключових для охорони здоров’я і в мирний і в цей не простий для нашої країни час. Від вирішення цієї проблеми залежить можливість і якість надання високотехнологічної медичної допомоги.

На даний час навряд чи знайдеться така галузь медицини, яка б не використовувала для спасіння життя та здоров’я людини метод переливання крові та її компонентів.

Існує деяка закономірність: чим більш кваліфікована лікарня, тим складніші сучасні методи лікування, тим більше використовується крові. Наприклад, в клініці, де проводяться складні хірургічні операції, на кожне ліжко в рік витрачається більш 2-х літрів крові, в гематологічних клініках - не менше 4 літрів, в клініках де використовуються операції на серці – 12-14 літрів.

Для того, щоб не виникало проблем в забезпеченні лікувальних установ кров’ю та її препаратами, необхідно щоб на кожну тисячу населення донорами були 40-60 людей.

Такого рівня досягнуто в усіх розвинених країнах. В Данії цей показник вище в 2 рази. В Японії на людину, яка не приймає участі в Дні донора, можуть не тільки косо дивитись, але й почати її сторонитись. Багато відомих людей Італії – громадські діячі, зірки кіно та естради – є донорами крові та активно пропагують розвиток донорського руху в своїй країні.

В Україні здати кров не отримуючи за це особливої винагороди бажаючих відомих людей не дуже багато. І справа зовсім не в тім, що більшість наших громадян зазнають страху перед голками та людьми в білих халатах. Ситуація може бути більш серйозніша. Може люди розучились робити добрі справи безкорисливо?

Матеріал підготовлено Немирівською ЦРЛ на основі отриманих матеріалів з Вінницької обласної станції переливання крові.