Збережемо первоцвіти! Врятуємо красу разом!

Перші чудові квіти після тривалої зими тішать нас своєю красою, їм не страшні ані сніг, ані злі морози. Первоцвіти - безцінний дар природи, перша посмішка весни! Ці рослини знаходяться на межі зникнення та занесені до Червоної книги України.

В Немирівському районі первоцвіти ростуть на галявинах дубових та соснових лісів, вапнякових, гранітних, кам’янистих, трав’янистих та вкритих розрідженими чагарниками схилах, ярах і балках, сонячних узліссях, Їх популяції маленькі та ізольовані.
Останніми роками кількість первоцвітів в цілому по Україні значно скоротилася. Рослини, які віщують нам прихід весни, за останні десятиліття опинилися на межі зникнення. Це відбувається внаслідок господарського освоєння місць зростання первоцвітів, намагання окремих людей перетворити їх на засіб заробітку. Рослини, які так нелегко виборювали право пестити людей свіжістю весняного оновлення, раптом опинились в тенетах людської жорстокості. І саме з вини людей зазнають бездушного винищення.
   Щороку у весняний період триває масова торгівля ранньоквітучими видами рослин, в тому числі занесеними до Червоної книги України, які є рідкісними і перебувають під загрозою знищення.
   З метою боротьби з браконьєрством і торгівлею найбільш вразливими об’єктами природних ресурсів у 1973 році укладено Конвенцію про міжнародну торгівлю видами дикої фауни та флори, що перебувають під загрозою зникнення (CITES), яка відома також під назвою Вашингтонська конвенція, до якої 14 травня 1999 року приєдналась і Україна. Серед рідкісних видів ранньоквітучих диких рослин, які підлягають особливій охороні на території Немирівського району, до CITES занесені всі види підсніжників та цикламенів, а також горицвіт весняний, всі їх частини та похідні.
   Задля збереження видів рослин, занесених до Червоної книги України, щороку проводиться операції «Первоцвіт», метою якою є запобігання протиправному збиранню, продажу, та вивезенню за межі України рідких видів рослин. До цієї акції залучаються державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища, працівники органів внутрішніх справ, лісової охорони, громадські організації, засоби масової інформації.
   Частина первоцвітів до Червоної книги України не занесені. Це проліски, рясти, анемони та інші. Поки що ці рослини не є рідкісними. Але масове зривання їх може привести до того, що і ці види опиняться на межі зникнення. Тож із лісу краще принести гарний настрій, спогади про тишу та аромат весняного повітря, напоєного чарівними квітами. Польові та лісові рослини найкрасивіші там, де вони виросли, тож залишимо Землі її квіти.

Управління агропромислового розвитку райдержадміністрації