Результати надання вторинної правової допомоги

З 1 січня 2013 року безоплатна вторинна правова допомога в Україні надається у кримінальних провадженнях. Аналіз результатів, отриманих за наслідками функціонування центрів безоплатної вторинної правової допомоги є досить позитивним. Так, безоплатну вторинну правову допомогу за цей час отримали понад 206 тис. українців. Вдалося мінімізувати ризики свідчень проти себе та чинення тиску з боку правоохоронців.

Українськими судами впродовж 2013-2015 років було винесено 378 виправдувальних вироків саме у тих справах, які вели адвокати системи безоплатної правової допомоги (більше 50% від загальної кількості виправдувальних вироків по Україні).

Під час Революції Гідності до центрів надійшло 389 повідомлень про затримання осіб у зв’язку з масовими мирними акціями протесту. В цілому 277 затриманих (71 %) скористалися правом на правову допомогу. Завдяки клопотанням захисників 65% затриманих отримали більш м’який запобіжний захід та були звільнені з-під варти.

З 1 липня 2015 року по всій Україні почали працювати 100 центрів з надання безоплатної правової допомоги у кримінальних, адміністративних та цивільних справах. Понад 5000 адвокатів, відібраних на відкритих конкурсах, надають консультації та захищають громадян в судах, у тому числі й проти держави.

Законом України «Про безоплатну правову допомогу» визначені категорії громадян, які можуть скористатися послугами центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги (в цілому це понад 8 млн. українців):

- пенсіонери;

- інваліди;

- люди, які мають дохід менше прожиткового мінімуму;

- учасники АТО та ветерани війни;

- сім’ї загиблих воїнів;

- діти-сироти та їх опікуни;

- громадяни, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною;

- громадяни, щодо яких суд розглядає справу про обмеження дієздатності;

- українці, щодо яких суд розглядає справу про примусову психіатричну допомогу;

- жертви нацистських переслідувань;

- особи, реабілітовані відповідно до законодавства України;

- внутрішньо переміщені особи, у тому числі й під час позовів до агресора до Європейського суду з прав людини.

За перші півроку роботи центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги до них звернулося понад 47 тис. осіб та у майже 11 тис. випадків призначено адвоката для захисту в суді.