Наркоманія - шлях у безодню!

Автор: Адмін вкл. .

На початку XXI століття комплекс проблем, пов’язаних з виробництвом, споживанням та поширенням наркотиків, став одним з найбільш серйозних викликів глобального масштабу.

Найбільш широко поширеним наркотиком серед молоді та дорослого населення планети  є каннабіс (від латинської назви коноплі), з якої виготовляють марихуану, анашу, гашиш). Його вживання впродовж 2011 року підтвердило близько 4,4% населення Землі у віці від 15 до 64 років.

На другому місті за популярністю у населення того ж вікового діапазону знаходяться стимулятори амфетамінового ряду, включаючи екстазі, а за ними йдуть опіати та кокаїн.

Вживання наркотиків має численні наслідки для споживача та суспільства в цілому. До індивідуальних наслідків відносяться структурні ушкодження мозку або інших органів, порушення взаємовідносин у родині,  зниження академічної успішності або працездатності, небажані статеві контакти без  використання профілактичних засобів, насилля  та конфлікти з властями.

Широке поширення споживання наркотиків шляхом ін’єкцій приводить до зростання ризику зараження інфекціями, що передаються з кров’ю (ВІЛ, гепатити В та С).

Наркоманія стала суттєвим негативним фактором демографічної ситуації  та ударом по генофонду нашої країни.  Кожної доби в Україні від наркоманії вмирає біля 20 осіб.

Незважаючи на те, що зловживання наркотиками стало однією з найгостріших світових проблем XX-ХХІ ст., досвід вживання людьми наркотичних речовин вимірюється тисячоліттями. Вся історія людства тісно пов'язана з вживанням засобів, які можуть змінювати психічний стан людини. На жаль, неможливо охопити всі причини, які спонукають людину до вживання психотропних препаратів. Наркотики вживали люди різних культур, переслідуючи різні цілі: під час релігійних обрядів, для зняття болю та неприємних відчуттів, перед боєм.

Початково вживання наркотиків було пов'язане з релігійними та побутовими звичаями. Багато тисяч років тому наркотики почали використовуватись служителями різних релігій для досягнення стану містичного екстазу при виконанні культових обрядів та ритуалів.

Першою рослиною з психоактивними властивостями, про яку є згадка в історії, був мак. Ще 5000 років тому його використовували шумери, які жили на землях Месопотамії (сучасний Ірак).

Про гашиш як знеболювальний засіб, ліки від кашлю та проносу говориться в 2737 р. до н. е. в лікувальнику китайського імператора Шен-Нуна, складеному ще в стародавньому Китаї. Стародавні культури використовували в релігійних цілях галюциногенні гриби. Ще з XVI ст. іспанські хронікери повідомляють про наркотичні гриби з Мексики. А в Болівії росте  вічнозелений, 2-2,5 м заввишки, кущ- постачальник зілля коки..

Окрім поодиноких географічних осередків вживання різноманітних речовин, які мають психоактивні властивості, Європа не знала більшості сильних наркотиків до кінця XII ст., допоки хрестоносці не привезли                    з Ближнього Сходу опіум. На початку позаминулого століття, в 1805 р., був виділений перший алкалоїд опіуму-  "морфін”, названий так на честь грецького бога сну Морфея. Трохи пізніше, в 1832 р., виділили кодеїн, а в 1848 р.- папаверин.

1938 рік став дуже важливим в історії наркоманії. Цього року швейцарському хіміку Альберту Хофману вдалося синтезувати лізергінову кислоту (ЛСД-25), що стало початком розвитку масового вживання наркотиків в обсягах, які до цього не мали прецеденту в історії людства.

У XX ст. з розвитком технічного прогресу та початком лабораторного виробництва алкалоїдів опіуму і кокаїну наркоманія перейшла в інший вимір - масовість та епідемічне розповсюдження, переставши бути проблемою однієї особистості, перетворившись в проблему соціуму.

Наркоманія - це захворювання, що виникає у разі систематичного вживання речовин, які включені до списку наркотиків, та проявляється психічною та фізичною залежністю від них.

Наркотики поділяються на легальні та нелегальні. До легальних наркотиків в Україні відносяться тютюн та алкоголь.

Нелегальні наркотики за характером їх впливу на центральну нервову систему можна поділити на декілька груп:

 • Седативні (заспокійливі). Сюди відносять опіати та опіоіди(морфін, героїн, кодеїн, метадон, фентаніл та ін.), барбітурати (фенобарбітал), бензодіазепіни (сібазон, реланіум, феназепам), кетамін та ін.
 • Стимулятори. До цієї групи входять кокаїн, похідні ефедрину, амфетаміни («Екстазі»), фенілпропаноламін.
 • Галюциногени (фантастики) – це препарати коноплі, холінолітичні препарати (циклодол), ЛСД, деякі гриби тощо.

Найчастіші шляхи вживання наркотичних речовин:

 • Куріння (конопля, гашиш, «план», опій)
 • Внутрішньовенне введення (екстракт з макової соломки «ширка», героїн, кокаїн, ефедрон та ін.)
 • Ковтання (конопля, кодеїн, ЛСД, «Екстазі» та ін.)
  • Вдихання (через слизову носа) - кокаїн, героїн.

Людина не народжується наркоманом. Що ж штовхає її на перший крок зближення з наркотиками? Звідки беруться в суспільстві наркомани і токсикомани? Багато соціологів, психологів, лікарів намагаються дати відповіді на ці запитання. Однак однозначної відповіді немає. Причини наркоманій, шляхи і механізми їх поширення складні і різноманітні.

Але необхідно назавжди запам’ятати, що найбільша небезпека полягає саме в першому прийомі наркотику, в першому шприці!

             В загальних рисах формування  залежності відбувається в наступній послідовності:

 1. Експеримент. На цьому етапі потенційний споживач вивчає, як можна підняти собі настрій за допомогою наркотичних речовин. Він на власному досвіді визначає дію наркотичних речовин на свідомість.
 2. Періодичне вживання (стадія контрольованого прийому). Прийом наркотичних речовин пов'язаний з якимись обставинами. Періодичне вживання характеризується певним ступенем самоконтролю за частотою вживання та дозою.
 3. Регулярне вживання. На цьому етапі споживач більше не вживає наркотик тільки для того, щоб отримати позитивні емоції, він також намагається позбавитись від негативних емоцій та станів.
 4. Нав'язлива ідея. На цьому етапі споживач в значній мірі розраховує на наркотик як на засіб позбавлення від негативних емоцій.
 5. Формування психофізіологічної залежності. Останнім етапом є психофізіологічна залежність. На цьому етапі споживачу важко стає відтворити позитивні моменти, які раніше мотивували його поведінку. Тепер замість ейфорії він отримує лише можливість ненадовго перепочити від фізичних та психічних проблем. Головною метою є позбавлення від симптомів абстиненції.

Слід наголосити, що ейфорія (приємне відчуття) при прийомі наркотиків є проявом їх токсичної дії на організм. Вона більш виражена при перших вживаннях і швидко згасає (іноді вже після першого прийому).

Мотиви прийому наркотиків у дітей виявити дуже важко. Це може бути і цікавість, і бажання відчути ейфорію, і бути «таким як усі» в групі, й виглядати більш дорослим.

Чим молодший пацієнт, тим більше значення має груповий мотив. Доказом цього є те, що довгий час діти та підлітки вживають психоактивні речовини без вибору, ті, які вдалося знайти, і важливим є саме спільне сп'яніння, яке зближує групу, урівнює її членів.

Дуже важливою метою, яка стоїть перед вчителями, батьками, медичними працівниками, є раннє виявлення ознак вживання наркотичних або психотропних речовин підлітками. .

Ранніми ознаками вживання наркотичних речовин, незалежно від їх виду, можуть бути такі зміни у поведінці, характері та фізіології підлітків:

 • безпідставне зникнення з дому на досить тривалий час;
 • пропуски занять у школі, зниження успішності в навчанні;
 • різкі зміни у поведінці, що не були властивими раніше, (необгрунтована агресивність, злобність, замкнутість, зміна кола друзів, неохайність);
 • часті звернення до аптеки;
 • поява брехливості, відчуженості;
 • виникнення боргів;
 • зникнення цінних речей та грошей з дому, крадіжки;
 • втрата зацікавленості до навчання, праці, захоплень, перегляду телепередач;
 • зникнення з дому таких хімічних речовин, як оцет, питна сода, перманганат калію, йод, ацетон та інші розчинники;
 • поява у підлітка флаконів з невідомими рідинами, а також пакетів з рослинною сировиною;
 • знаходження у підлітка шприців, голок, гумових джгутів, закопчених ложок, таблеток, наркотичних речовин;
 • поява в лексиконі підлітків нових жаргонних слів: баян, машина - шприц, колеса - таблетки; драп, план, дур, ширка, мулька - назви наркотичних речовин та ін.;
 • наявність у підлітків слідів від ін'єкцій у будь-яких частинах тіла;
 • розлади сну (безсоння або надзвичайно тривалий сон, сон вдень, важке пробудження та засинання, тяжкий сон);
 • розлади апетиту (різке підвищення апетиту або його відсутність, прийом значної кількості солодощів, поява надзвичайної спраги);
 • коливання розміру зіниць (різко розширені або звужені до булавкової головки) та кольору шкіри (різко бліда, сірувата).

Ранні ознаки вживання наркотиків можуть бути різними, в залежності від того, який наркотик, в якій кількості та комбінації вживає підліток.А от результатзавжди один – формування залежності,розвиток хвороби.   

Лікування наркоманії в більшості випадків не приносить успіху. Застосовувані в спеціалізованих клініках методики дійові лише при активній позиції самого хворого. На жаль, наркобізнес дедалі популяризується у сучасному суспільстві, а страждає від цього, у першу чергу, молодь. Адже подібна „прибуткова справа” не зважає на вік споживачів. Проте реальна ціна, яку має сплатити суспільство у майбутньому, – знищений генофонд.      

Наркоманія – медико – соціальна проблема, тому вимагає комплексного підходу як у клінічному, так і в соціальному плані. Не можна ізольовано формувати свідомість людини, не змінюючи свідомості навколишнього середовища. А це означає, що для боротьби з наркоманією також як і з іншими соціальними хворобами, необхідне створення здорової соціальної обстановки, політичної стабільності, оздоровлення загальноекономічної і духовно-етичної атмосфери в нашій країні.

Підготувала завідувач ІАК 

Центру ПМСД Немирівської

районної ради                                                              А.Герасименко


High Quality Free Joomla Templates by MightyJoomla | Design Inspiration FCT