10 березня 2016 року – Всесвітній день нирки

Автор: Адмін вкл. .

  З 2006 року у всьому світі в другий четвер березня за ініціативи Всесвітнього товариства нефрології (ISN) та Міжнародної федерації ниркових фундацій (IFKF) офіційно відзначається Всесвітній день нирки.
  Цей день проводиться з метою підвищення обізнаності політиків, лікарів, громадських діячів і населення в цілому про функції нирок, хвороби, пов'язані з порушеннями їх роботі, а також про профілактику і лікування цих захворювань. Останніми роками до співтовариства нефрологів приєдналися і інші медичні працівники, розуміючи необхідність підвищення обізнаності про захворювання нирок серед лікарів, і важливість проведення кампанії по інформуванню громадськості про проблему хвороб нирок.
  У 2016 році Всесвітній день нирки проводиться під девізом "Хвороби нирок і діти. Дійте раніше, щоб зменшити поширеність захворювань нирок".
  Кампанія покликана привернути уваги до проблеми покращення доступності діагностики і лікування хвороб нирок у дітей. Від народження до 4 років провідними причинами розвитку ниркової патології є вроджені дефекти (наприклад, народження дитини з єдиною ниркою або з аномальною структурою нирок і сечовивідних шляхів) і спадкові захворювання (наприклад, полікістоз нирок).
  У віці 5 років і старше хвороби нирок найчастіше викликаються спадковими захворюваннями, нефротичним синдромом і системними аутоімунними захворюваннями. Лікарям первинної ланки охорони здоров'я дуже важливо виявляти настороженість відносно раннього виявлення вроджених і придбаних захворювань нирок. У разі своєчасного виявлення і ефективного лікування багато хвороб нирок у дітей є повністю виліковними, але також вони можуть призводити до розвитку хронічної хвороби нирок (ХХН).
  Медико-соціальна значущість ХХН визначається її значною поширеністю - за різними оцінками захворювання виявляється у 15% населения. Поширеність ХХН у світі досить сильно розрізняється. Захворювання виявляється з частотою від 6,8% у Західній Європі (Іспанія) до 15,9% у Східній Європі (Польща), в США - в діапазоні від 10 до 17% в різних етнічних групах, в Японії - більше, ніж в 20% популяції. Кількість хворих, які отримують лікування діалізом, по всьому світу складає близько 2,5 млн. чоловік, і ця цифра щорічно збільшується на 7-8%.

  Головна функція нирок – звільнення організму від продуктів обміну речовин і, в першу чергу, азотистих продуктів обміну білків. У зв’язку з цим у нирках постійно триває процес клубочкової фільтрації – розчинені в плазмі крові молекули різних речовин фільтруються і утворюють первинну сечу, в яку зазвичай не потрапляють білки плазми крові. У ниркових канальцях первинна сеча піддається реабсорбції, тобто у кров повертається вода та необхідні організму речовини. Таким чином утворюється більш концентрована вторинна сеча, яка і виводиться з організму.
  Проте під дією підвищеного тиску, токсичних речовин або аутоімунних процесів проникність мембран може порушуватися, і в сечу потрапляють білки плазми крові (так званий, «білок в сечі»), що свідчить про запалення ниркових клубочків. Поступово мембрани втрачають здатність вибіркової фільтрації, вода і солі затримуються в організмі, обумовлюючи типові ниркові набряки. Азотисті речовини можуть накопичуватися в крові, спричиняти токсичну дію, характерну для ниркової недостатності. Такі процеси характерні для хворих на цукровий діабет і, особливо для тих, хто палить. Куріння викликає підвищення артеріального тиску, звуження кровоносних судин. У нирках це призводить до спротиву кровотоку і зниженню ниркової фільтрації на 15%. Утворюється замкнене коло. З одного боку, куріння сприяє розвитку цукрового діабету другого типу, а з іншого, є фактором ризику розвитку нефропатії у таких хворих. Куріння особливо шкідливо впливає на нирки людей старшого віку з підвищеним артеріальним тиском.
  Широко розповсюдженим вбивцею нирок також є алкоголь. Велику роль відіграє тип напою та кількість випитого за один раз. Ствердження про користь пива є однією з обставин, що сприяють збільшенню його вживання людьми всіх вікових категорій. Проте свою пагубну дію у пиві спричиняє спирт, а також важкі метали – кобальт, кадмій, свинець, ртуть, мідь, цинк. Кадмій, як добавка для збереження піни, викликає явище гострого отруєння, а при постійному надходженні – хронічного отруєння. Солі кадмію вражають нирки і серце, пригнічують передачу нервових імпульсів, сперматогенез, вироблення чоловічих статевих гормонів, інсуліну.
  Нормальна робота нирок важлива для здоров’я людей в похилому віці. Розуміння тонких механізмів роботи власного організму має підштовхнути людей до здорової поведінки і свідомої профілактики порушень здоров’я. Для цього лікарі рекомендують не нехтувати власним здоров’ям та завчасно проходити тести для визначення функції нирок: аналіз сечі та аналіз крові на креатинин з розрахунком швидкості клубочкової фільтрації.

Матеріал підготувала: Боднарчук А.О. лікар-уролог Немирівської ЦРЛ


High Quality Free Joomla Templates by MightyJoomla | Design Inspiration FCT