Хвороби нирок і діти. Дійте раніше, щоб зменшити поширеність захворювань нирок

Автор: Адмін вкл. .

    "Хвороби нирок і діти. Дійте раніше, щоб зменшити поширеність захворювань нирок" – девіз Всесвітного дня нирки який пройде 10 березня 2016 року. З 2006 року у всьому світі в другий четвер березня за ініціативи Всесвітнього товариства нефрології (ISN) та Міжнародної федерації ниркових фундацій (IFKF) офіційно відзначається Всесвітній день нирки.

Цей день проводиться з метою підвищення обізнаності політиків, лікарів, громадських діячів і населення в цілому про функції нирок, хвороби, пов'язані з порушеннями їх роботі, а також про профілактику і лікування цих захворювань.

У 2016 році Всесвітній день нирки проводиться під девізом "Хвороби нирок і діти. Дійте раніше, щоб зменшити поширеність захворювань нирок".

Кампанія покликана привернути увагу до проблеми покращення доступності діагностики і лікування хвороб нирок у дітей. Від народження до 4 років провідними причинами розвитку ниркової патології є вроджені дефекти (наприклад, народження дитини з єдиною ниркою або з аномальною структурою нирок і сечовивідних шляхів) і спадкові захворювання (наприклад, полікістоз нирок).

У віці 5 років і старше хвороби нирок найчастіше викликаються спадковими захворюваннями, нефротичним синдромом і системними аутоімунними захворюваннями. Лікарям первинної ланки охорони здоров'я дуже важливо виявляти настороженість відносно раннього виявлення вроджених і придбаних захворювань нирок. У разі своєчасного виявлення і ефективного лікування багато хвороб нирок у дітей є повністю виліковними, але також вони можуть призводити до розвитку хронічної хвороби нирок (ХХН). На початок 2016 року у Немирівському районі на диспансерному обліку з приводу хвороб сечостатевої системи перебуває 2675 хворих  з них 135 дітей віком до 14 років.

Медико-соціальна значущість ХХН визначається її значною поширеністю - за різними оцінками захворювання виявляється у 15% населения. Поширеність ХХН у світі досить сильно розрізняється. Захворювання виявляється з частотою від 6,8% у Західній Європі (Іспанія) до 15,9% у Східній Європі (Польща), в США - в діапазоні від 10 до 17% в різних етнічних групах, в Японії - більше, ніж в 20% популяції. Кількість хворих, які отримують лікування діалізом, по всьому світу складає близько 2,5 млн. чоловік, і ця цифра щорічно збільшується на 7-8%.

Головна функція нирок – звільнення організму від продуктів обміну речовин і, в першу чергу, азотистих продуктів обміну білків. У зв’язку з цим у нирках постійно триває процес клубочкової фільтрації – розчинені в плазмі крові молекули різних речовин фільтруються і утворюють первинну сечу, в яку зазвичай не потрапляють білки плазми крові. У ниркових канальцях первинна сеча піддається реабсорбції, тобто у кров повертається вода та необхідні організму речовини. Таким чином утворюється більш концентрована вторинна сеча, яка і виводиться з організму.

Проте під дією підвищеного тиску, токсичних речовин або аутоімунних процесів проникність мембран може порушуватися, і в сечу потрапляють білки плазми крові (так званий, «білок в сечі»), що свідчить про запалення ниркових клубочків. Поступово мембрани втрачають здатність вибіркової фільтрації, вода і солі затримуються в організмі, обумовлюючи типові ниркові набряки. Азотисті речовини можуть накопичуватися в крові, спричиняти токсичну дію, характерну для ниркової недостатності.

Такі процеси характерні для хворих на цукровий діабет і, особливо для тих, хто палить. Куріння викликає підвищення артеріального тиску, звуження кровоносних судин. У нирках це призводить до спротиву кровотоку і зниженню ниркової фільтрації на 15%. Утворюється замкнене коло. З одного боку, куріння сприяє розвитку цукрового діабету другого типу, а з іншого, є фактором ризику розвитку нефропатії у таких хворих. Куріння особливо шкідливо впливає на нирки людей старшого віку з підвищеним артеріальним тиском.

Широко розповсюдженим вбивцею нирок також є алкоголь. Велику роль відіграє тип напою та кількість випитого за один раз. Ствердження про користь пива є однією з обставин, що сприяють збільшенню його вживання людьми всіх вікових категорій. Проте свою згубну дію у пиві спричиняє спирт, а також важкі метали – кобальт, кадмій, свинець, ртуть, мідь, цинк. Кадмій, як добавка для збереження піни, викликає явище гострого отруєння, а при постійному надходженні – хронічного отруєння. Солі кадмію вражають нирки і серце, пригнічують передачу нервових імпульсів, сперматогенез, вироблення чоловічих статевих гормонів, інсуліну.

Нормальна робота нирок важлива для здоров’я людей в похилому віці. Розуміння тонких механізмів роботи власного організму має підштовхнути людей до здорової поведінки і свідомої профілактики порушень здоров’я. Для цього лікарі рекомендують не нехтувати власним здоров’ям та завчасно проходити тести для визначення функції нирок: аналіз сечі та аналіз крові на креатинин з розрахунком швидкості клубочкової фільтрації.

Не призначайте собі лікування за порадою знайомих і рідних. Звертайтесь до  лікаря.

Будьте уважними до себе і бережіть своє здоров’я!

За матеріалами обласного центру здоров’я

підготувала завідувач ІАК ЦПМСД  А.Герасименко


High Quality Free Joomla Templates by MightyJoomla | Design Inspiration FCT