Земля у школах Хто пожинає прибутки?

Останнім часом від безгрошів'я найбільше потерпає галузь освіти. Кожна нарада в голови РДА Ю.М. Погорелюка розпочинається з того, де знайти кошти на харчування та підвіз дітей, енергоносії, зарплату вчителям. До речі, тільки на зарплату до кінця року не вистачає 5 млн. грн.. Та є школи, які б могли жити безбідно, бо у своїй власності мають чималі земельні наділи, які повинні давати добрі прибутки. Зокрема більше 77 га має Ковалівська, 63 га – Новоселівська, 18 – Дубовецька. Всі знають, яка сьогодні, наприклад, проблема із вікнами у Ковалівській ЗОШ. Вони в такому стані, що підлягають негайній заміні. Та це не робиться через брак коштів, а землю свою школа віддала в оренду ТОВ "Агрокомплекс "Немирів ЛТД" за 83 тис. грн.. за га в рік. "Не оренда, а насмішка", – вважає Ю.М. Погорелюк. Більше того, не зрозуміла до кінця ковалівська арифметика і в тому, що така сума була у 2015 році, а в 2013 році вона складала 56 тис. грн.. у 2014 році взагалі 30 тисяч грн. За 63 га власної землі Новоселівська ЗОШ у 2015 році отримала 71 тис. грн., у 2014р. – 75 тис. грн., а у 2013р. – взагалі 23 тисяч і грн.

Не кращі справи з орендою землі і в Дубовецькій школі. "Що це за такі договори співпраці?" – говорив на нараді по цьому питанню голова РДА. Хто пожинає прибутки від обробленої землі? А вони чималі, бо сільськогосподарське виробництво по рівню рентабельності посідає друге місце після енергетики. Середній валовий дохід одного гектара становить від 10 до 20 тисяч грн. Якщо рік урожайний, то чистого прибутку з гектара можна мати від 6-10 тис. грн. з 1 га, а платять школам орендної плати за гектар від 150 до 755 грн. Складається враження, що ті, хто здають землю в оренду, мають ще тіньові прибутки. У зв'язку з тим, що договори так званої співпраці в усіх школах у 2016 році закінчуються Ю.М. Погорелюк зобов'язав директорів об'явити конкурс на пошук ефективних сільгоспвиробників, які візьмуть в обробіток шкільну землю. Отримані гроші раціонально використовувати на потреби школи, інакше це буде розцінюватися як банальна халатність. До речі, відомий на Немирівщині аграрій Павло Каленич готовий землю в оренду брати з вартістю 4 тис. грн. за гектар.

Т. СКВІРСЬКА