Служба порятунку 101

Автор: Адмін вкл. .

 

П А М Я Т К А  

щодо дотримання правил пожежної та техногенної безпеки у весняно-літній пожежонебезпечний період

Державний нагляд у сфері пожежної та техногенної безпеки Немирівського району вкрай стурбований обстановкою з пожежами, яка склалася на території району. Особливий ріст пожеж за минулий 2015 рік приходився у весняно-літній період. Тому з настанням в цьому році весняно-літнього періоду закликаємо усіх громадян до дотримання елементарних вимог правил пожежної безпеки.

  Щоб зберегти своє життя та життя близьких вам людей, пам’ятайте:

 1. Сіно, солому та інші грубі корми необхідно складувати в найбільш віддаленому від житлового будинку і господарських будівель місці.

  2. Сухе листя, бадилля, сміття тощо на території житлових будинків садибної забудови, дач, садових ділянок дозволяється на відстані не менше 30 м від житлових та господарських будівель і лише під наглядом дорослих.

  3. Забороняється розведення багать у вітряну погоду.

  4. Закриття дач, садових будиночків на тривалий час, електромережа повинна бути знеструмлена на вводі (електрощиті).

  5. Стоянки туристів (автотуристів) допускається розміщувати не ближче 100 м від хлібних масивів.

  6. Полювання у хлібних масивах та поблизу них забороняється.

  7. Не допускати зберігання ЛЗР та ГР, балони з горючим газом на балконах та лоджіях, захаращувати їх макулатурою, старими меблями тощо.

  8. Не допускати користування смолоскипами, свічками, сірниками тощо, відвідуючи горища та підвали.

  Пам’ятайте!

Згідно чинного законодавства передбачена кримінальна відповідальність за знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загально небезпечним способом з санкціями у вигляді штрафу від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк, або ті самі дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки, — караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.

Державний нагляд у сфері пожежної та техногенної безпеки Немирівського району


ПАМ'ЯТКА   НАСЕЛЕННЮ

ЩОб не травмуватись під час ожеледиці

Зима – пора  не лише епідемії гострих респіраторних захворювань, це також час сплеску травматизму. Забої, переломи під час падіння в ожеледь - звичайна справа. Але наслідком навіть незначного падіння може виявитися важка травма – складний перелом (пошкодження хребта, кісток тазу, шийки стегна).

Деякі травми – переломи різної складності важко правильно діагностувати. Іноді вони маскуються так, що їх складно розпізнати ( особливо часто це трапляється у випадках травмування дітей та людей похилого віку).

   Будьте  особливо  обережні  під  час  ожеледі!

-           Будьте уважні в ожеледь, ходіть повільно; дивіться, куди ступаєте.

-           Намагайтеся тримати тіло вертикально, щоб не зрушувати центр ваги, ноги тримайте ширше для більшої стійкості.

-           Найнебезпечніші місця – тротуари, майданчики перед супермаркетами та офісами (територію вимощено слизькою плиткою), обминайте або пересувайтеся ними з обережністю.

-           Справжні «кілери» під час ожеледі – жіноче взуття на підборах-шпильках, тому, любі пані, носить зручне та нетравматичне  взуття.

-           У літньому віці немає гострої потреби виходити на вулицю щодня. Тому за несприятливих погодних умов за можливості краще залишитися вдома.

-           Молодим людям слід знизити швидкість пересування, оскільки саме це є причиною переломів гомілок і гомілковостопних суглобів. А щоб не поспішати, розраховуйте свій час правильно, з урахуванням погоди.

-           Не слід з наміром ковзати по льоду – при цьому підвищується  обмерзання підошви взуття і рухатися стане ще небезпечніше.

    

Як падати не можна:

-    на витягнуту руку, це загрожує переломами в ліктьовому суглобі або зап’ясті;

-    на лікоть (коли рука зігнута в лікті) – це надзвичайне навантаження на ключицю, в якій можливий перелом;

-    на коліно – падіння веде до травми колінної чашечки;

-    на сідниці – загрожує компресійною травмою хребта;

-    на спину,  з ударом об землю потилицею – струс мозку.

                                              

Пам’ятайте!

Щоб не травмуватися - будьте обережні під час ожеледі, стережіться падіння! Якщо ви все-таки впали і забилися -  зверніться до лікаря.

   Уникайте самолікування! Лише ретельне обстеження дасть змогу встановити точний діагноз і призначити правильне лікування. Бережіть себе та будьте здорові!

Навчально-методичний центр ЦЗ та БЖД Вінницької області

 


ПАМ'ЯТКА   НАСЕЛЕННЮ

 

Безпечне використання газових приладів у побуті

Великі й малі біди та нещастя, що відбуваються з тими, хто користується газовими приладами, можна попередити, якщо знати і дотримуватися елементарних правил безпеки.

              На  що  необхідно  звертати  головну  увагу

            при  користуванні   газовими  приладами:

 • При появі запаху газу негайно перекрийте крани пальників газової апаратури на газопроводах перед нею, відкрийте кватирки (вікна, фрамуги тощо), не запалюйте  вогонь, не вмикайте і не вимикайте електроприлади, не користуйтесь електродзвониками, викличте службу «104». Перед користуванням газовими приладами неодмінно провітріть   приміщення.
 • При відсутності або слабкій тязі у димоході не користуйтеся газовими приладами – це смертельно небезпечно.
 • Не вмикайте кран на газовому приладі не маючи у руках запаленого сірника, заздалегідь піднесеного до пальника приладу.

ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:

 • залишати без нагляду працюючі газові прилади;
 • самовільно проводити газифікацію квартир, будинків, тощо;
 • перестановка, заміна, відключення старих і підключення нових газових приладів. ремонт газового обладнання і газопроводів;
 • допускати до користування газовими приладами дітей дошкільного віку, а також осіб, не контролюючих свої дії і тих, хто не пройшов інструктаж на підприємстві газового господарства;
 • використовувати для сну і відпочинку кухні та інші приміщення, де вставлені газові прилади;
 • обігравати приміщення та сушити білизну над газовими плитами;
 • по закінченні користуванні газом, закрийте крани на газових приладах і перед ними. Не залишайте працюючих пальників. При всіх пошкодженнях газового
 • обладнання дзвоніть в управління експлуатації газового господарства району чи міста.
 • не дозволяйте ремонтувати газові прилади стороннім особам.
 • Додержуйтесь правил користування газовими приладами і газовою водонагрівною колонкою.

ПАМ’ЯТАЙТЕ !!!      

Порушення правил експлуатації газових

приладів та поганий догляд за ними

є причиною вибухів, пожеж та отруєнь!

 

    Навчально-методичний   центр   ЦЗ   та   БЖД   Вінницької  області

 


ПАМ'ЯТКА   НАСЕЛЕННЮ

 

УВАГА! КРИЖАНІ БУРУЛЬКИ!

    Нестійкі погодні умови – потепління  вдень і заморозки вночі та значне нагромадження снігового покриву - сприяють активному утворенню бурульок на козирках, дахах будівель, покрівлях споруд та великих деревах, які створюють безпосередню небезпеку для здоров’я та є реальною загрозою для життя людей.

      Танучи, вони можуть ламатися та падати, це є небезпечно для пішоходів. Причому, чим більша вага бурульки і чим вища будівля, з якої вона може впасти, тим більша вірогідність і серйозність травми. Падіння снігу, льоду з даху може привести не тільки до сильного удару або струсу мозку, але і до смерті.

     Пересуваючись містом в період танення льоду, слід бути особливо уважним.

Для того, щоб та уникнути травмування крижаними буруль -ками, слід дотримуватись основних правил безпеки, а саме: 

v - комунальним службам міст і селищ встановлювати попереджувальні знаки і огорожі небезпечних місць можливого падіння бурульок;

v- по можливості, комунальним службам своєчасно збивати бурульки, які несуть небезпеку пішоходам і автотранспорту, що паркується біля будинків;

v - пішоходам не заходити за межі встановлених огорож, а в місцях відсутності самому звертати увагу на наявність небезпечних утворень з криги і снігу на дахах будинків;

v - рятувальним службам різного підпорядкування попереджувати відповідальні служби про необхідність своєчасного усунення небезпеки падіння крижаних бурульок на пішоходів і можливих наслідків таких надзвичайних ситуацій, особливу увагу звертати на роз’яснювальну роботу серед школярів;

v - якщо Ви самостійно збиваєте  навислі бурульки з вікон верхніх поверхів – бережіться випадання з вікон.

      Крім того, мешканцям багатоповерхових будинків необхідно звернути увагу на свої лоджії і балкони, де лежить сніг і лід, які можуть створювати небезпеку падіння і травмування громадян.

Шановні громадяни!Будьте обережні та уважні під час перебування на вулиці.

ПАМ’ЯТАЙТЕ !Ваша особиста безпека залежить насамперед від вас самих!

 Навчально-методичний  центр ЦЗ та  БЖД Вінницької області

                              

 


ПАМ'ЯТКА   НАСЕЛЕННЮ

Внаслідок температурних перепадів на дахах будинків утворюються крижані бурульки.    Вони іноді несуть смертельну небезпеку для пішоходів, особливо у старих кварталах міст, де тротуари безпосередньо прилягають до будинків.

Щоб не стати жертвою крижаних бурульок,

які можуть впасти на пішохода з настанням потепління, необхідно:

v - комунальним службам міст і селищ встановлювати попереджувальні знаки і огорожі небезпечних місць можливого зсуву з дахів та карнизів снігу, падіння бурульок;

v - по можливості, комунальним службам своєчасно збивати бурульки, які несуть небезпеку пішоходам і автотранспорту, що паркується біля будинків;

v - пішоходам не заходити за межі встановлених огорож, а в місцях їх відсутності самому звертати увагу на наявність небезпечних утворень з криги і снігу на дахах будинків;

v - керівникам підприємств, установ і організацій своєчасно попереджувати відповідальні служби про необхідність  усунення небезпеки падіння крижаних бурульок з будівель;

v - відповідним службам вести роз’яснювальну роботу про небезпеку падіння крижаних бурульок на пішоходів, можливі наслідки таких надзвичайних ситуацій, особливу увагу звертати на  роботу серед школярів.

Бережіть своє здоров’я та життя !

Департамент цивільного захисту облдержадміністрації 

НЕМИРІВСЬКА РАЙОННА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ КОМІСІЯ

З ПИТАНЬ ТЕХНОГЕННО-ЕКОЛОГІЧНОЇ БЕЗПЕКИ

                                                       ТА НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ                                                                   

П Р О Т О К О Л     № 1

засідання районної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій

13 січня 2016 року                                                        м. Немирів

 

Головував: голова Немирівської районної державної адміністрації Ю.М. Погорелюк (голова комісії ТЕБ та НС)

         Присутні:  члени комісії  з питань ТЕБ та НС (за списком)

Запрошені: голова Немирівської районної ради Дзевелюк В.Д.

          І.  «Про посилення заходів щодо  профілактики грипу та інших гострих респіраторних вірусних  інфекцій»

(Ткачук П.В., Хмара А.П.)

Заслухавши інформацію головного державного санітарного лікаря Немирівського району щодо епідемічної ситуації  із захворюваності на грип  і ГРВІ, починаючи із грудня місяця 2015 року на території району спостерігається інтенсивне зростання захворюваності на грип та ГРВІ. Захворюваність в цілому по районі відповідає перевищенню на 131%  епідемічного порогового рівня порівняно з епідеміологічним пороговим рівнем останіх 10 років. Всього за медичною допомогою з приводу гострих респіраторних вірусних інфекцій в 2016 роцізвернулось185 осіб. Із початку епідемічного сезону зареєстровано 3 летальні випадки від ускладнень гриппу. З метою ефективної протидії поширенню грипу та ГРВІ серед населення, попередження значних епідемічних ускладнень, зменшення інтенсивності епідемії за результатами доповіді та з урахуванням обговорення Комісія вирішила:

 1. Органам виконавчої влади, місцевого самоврядування та освітнім навчальним закладам всіх рівнів:
 2. Запровадити посилений протиепідемічний режим у місцях масового перебування людей, призупинити діяльність дитячих дошкільних закладів, закладів культури та освітинезалежно від форми власності.

Термін виконання: до 08.02.2016 року

1.2.Районній державній адміністрації:

 1. Забезпечити жорсткий контроль роботи керівників відповідних служб, підприємств, установ, організацій, незалежно від форм власності щодо забезпечення  в зимовий період 2016 року:

1.2.2.1. Проведення необхідних робіт по підтриманню відповідного повітряно-температурного режиму в дитячих дошкільних та освітніх закладах, лікувально-профілактичних установах, житлових приміщеннях та транспорті.

                            Термін виконання: постійно

1.2.2.2. Запровадження посиленого протиепідемічного режиму з   проведенням дезінфекції, а також дотриманням маскового режиму на об’єктах масового перебування людей.

                                        Термін виконання:  епідемічний період

1.3.Головному лікарюцентральної районної лікарні, центрові первинної медико-санітарної допомоги, керівникам відокремлених структурних підрозділів ГУ ДСЕС у Немирівському районі забезпечити:

1.3.1. Проведення профілактичних заходів у епідемічному періоді, готовність лікувально-профілактичних закладів, установ Держсанепідслужби до роботи  по виявленню, госпіталізації та лікуванню хворих чи підозрілих на захворювання інфекцією, викликаною вірусом грипу, згідно планів заходів профілактики та боротьби з грипом та ГРВІ. Передбачити додаткову перепрофілізацію ліжок для госпіталізації хворих.

                                                                      Термін виконання: постійно

        

1.3.2. Своєчасну та у повному обсязі закупівлю в лікувально-профілактичних закладах лікарських засобів, у тому числі: противірусних та антибактеріальних препаратів, а також засобів індивідуального захисту, дезінфекційних, антисептичних та інших матеріальних ресурсів, відповідно до розробленого та затвердженого плану підготовки до епідсезону, для створення незнижувального запасу.

                                      Термін виконання: постійно на період епідемії

1.3.3. Переведення поліклінік, амбулаторій на подовжений робочий день, тиждень, з організацією окремого прийому хворих з грипом та інших хворих, введення обмежувальних заходів у лікувально-профілактичних закладах, залучення фахівців різних профілів для надання медичної допомоги населенню вдома.

                                                        Термін виконання: в період епідемії

1.3.4. Неухильне виконання нормативно-правових актів МОЗ України щодо  профілактики, діагностики та лікування грипу.                                                                                                            

                                                                      Термін виконання: постійно

  1.3.5. Проведення моніторингу та аналізу стану захворюваності  населення на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції та інформування про стан захворюваності на грип і гострі респіраторні вірусні інфекції.

             Термін виконання: щотижнево, а в період епідемії щоденно

1.3.6. Проведення широкої просвітницької роботи серед населення з висвітленням в засобах масової інформації об’єктивної ситуації щодо стану захворюваності на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції,  популяризації заходів і засобів профілактики грипу.

                                                                Термін виконання: постійно

1.4. Управлінню економіки районної державної адміністраціїспільно з директорами ринків, власниками павільйонів, палаток, магазинів, аптек інших об’єктів по обслуговуванню населення:

1.4.1. Вжити відповідних заходів, щодо запровадження посиленого  протиепідемічного режиму та дотримання працівниками  обслуговуючими     населення маскового режиму.

                                                  Термін виконання: епідемічний період

1.5. Відділу розвитку інфраструктури та житлово-комунального господарства райдержадміністрації:

1.5.1. Забезпечити посилений протиепідемічний режим на автовокзалах, транспорті з проведенням дезінфекції та дотриманням працівниками маскового режиму.

                                               Термін виконання:  епідемічний період

       

1.6. Відділу інформаційної діяльності та зв’язків з громадськістю апарату РДА спільно з керівниками засобів масової інформації району:

1.6.1. Забезпечити проведення санітарно-освітньої роботи серед населення з висвітленням об’єктивних матеріалів, щодо стану захворюваності на грип, засобів профілактики та лікування даного захворювання.

                                                           Термін виконання:  постійно

1.7. Головному державному санітарному лікарю Немирівського району забезпечити щоденне інформування Районну державну адміністрацію про стан епідемічної ситуації  із захворюваності на грип  і ГРВІ.

                                                        Термін виконання: в період епідемії

1.8. Контроль за виконанням рішення покласти на заступника голови районної державної адміністрації Бугакова П.В.

 1. II. Щодо попередження травмування та загибелі людей на пожежах, посилення пожежної та техногенної безпеки об’єктів та населених пунктів району.

(Мельник В.П.)

2.1. Затвердити розроблений Немирівським районним сектором ГУ ДСНС у Вінницькій областіплан-заходів щодо попередження пожеж та загибелі людей на них (додаток №1).

 1. III. Про затвердження місць знищення вибухонебезпечних предметів

(Мельник В.П.)

3.1. Визначити наступні місця знищення вибухонебезпечних предметів, що залишилися на території району після війни, сучасних боєприпасів та інших підривних засобів:

а) Гранітний кар’єр в с. Семенки;

б) Гранітний кар’єр в с. Стрільчинці;

в) Гранітний кар’єр в с. Грабівці.

3.2. Міському, селищним, сільським головам, керівникам підприємств, установ та організацій, незалежно від форм власності:

- проводити   роз'яснювальну роботу   серед працівників та   місцевого   населення   щодо попередження        виникнення        нещасних        випадків,        пов'язаних        із вибухонебезпечними   предметами,   які   можуть   зустрічатись   на   даній території, їх зовнішній вигляд, ознаки.

     Термін виконання: постійно.

        

3.3. Немирівському районному сектору ГУ ДСНС спільно з сектором з питань безпеки життєдіяльності населення та взаємодії з правоохоронними органами РДА:

Висвітлювати в ЗМІ (Немирівській районній газеті «Прибузькі новини», на районному радіомовленні та об’єктових радіовузлах) питання:

-   про можливі причини які призводять до вибуху та його наслідки;

-   правила поведінки при виявленні вибухонебезпечного предмету;

-   про служби, які необхідно негайно повідомити про знахідку;

- про відповідальність  за  зберігання,   виготовлення,   продаж  та крадіжку вибухонебезпечних предметів, особливу увагу при цьому звернути на проведення цих заходів у дитячих (шкільних) таборах та місцях масового відпочинку населення.

Термін виконання: постійно.

IV. Про реалізацію заходів щодо запобігання загибелі та травмування людей на водних об’єктах Немирівського району під час зимового періоду 2016 років

4.1. Немирівському районному сектору ГУ ДСНС:

- під час святкування Водохреща в місцях найбільшого скупчення людей на льоду, організувати чергування тимчасових рятувальних постів із засобами порятунку.

термін виконання: 19 січня 2016 року

4.2. Немирівській ЦРЛ:

- під час святкування Водохреща в місцях найбільшого скупчення людей на льоду, організувати чергування тимчасових постів для надання невідкладної медичної допомоги в разі необхідності.

термін виконання: 19 січня 2016 року

4.3. Сектору з питань безпеки життєдіяльності населення та взаємодії з правоохоронними органамиРДА:

- визначити місця найбільшого скупчення людей на льоду під час святкування Водохреща.

термін виконання: до 19 січня 2016 року

4.4. Службі цивільного захисту у Немирівському районі, ВНС РДА, відділу соціального захисту, релігійним конфесіям, активам сільських, селищних та міської рад:

висвітлювати в ЗМІ (сайт Немирівської РДА, Немирівській районній громадсько-політичній газеті «Прибузькі новини», на районному радіомовленні та об’єктових   радіовузлах) провести широку роз’яснювальну роботу щодо заборони виходу людей на кригу та масового скупчення на ній.

                   термін виконання: січень-березень

4.5. Керівникам підприємств, установ та організацій, незалежно від форм власності:

-     проводити роз’яснювальну роботу серед працівників та місцевого населення щодо попередження загибелі людей на льоду;

термін виконання: січень-березень

4.6. Відділу освіти Немирівської РДА:

-  провести роз’яснювальну роботу серед працівників та учнів навчальних закладів щодо заборони виходу на кригу.

термін виконання: січень-березень

4.7. ЗМІ району:

-     висвітлювати інформацію щодо заборони виходу людей на кригу в засобах масової інформації ( стаття в газету, виступи про радіо, сайт РДА).

термін виконання: січень-березень

Голова комісії                                                                           Ю.М.Погорелюк

Секретар комісії                                                                         І. О. Скрипніченко

                                              

                                                Додаток №1

                                                   до протоколу засідання

                                                     районної комісії з питань

                                                                техногенно-екологічної безпеки

                                                      та надзвичайних ситуацій

                                                        № 1 від 13 січня 2016року

ПЛАН – ЗАХОДІВ

по попередженню пожеж та загибелі людей на них

1.Провести перевірку стану пожежної та техногенної безпеки виробничих, складських та інших приміщень.

                  Термін виконання: квітень

                  Виконавець: керівники підприємств, агроформувань, установ та організацій.

2.Провести протипожежні інструктажі з робітниками та службовцями що працюють на потенційно – небезпечних об’єктах, в першу чергу з тими що зайняті на роботах з підвищеною пожежною небезпекою, відповідальними за експлуатацію опалювальних систем та електронагрівальних установок.

                   Термін виконання: березень

                    Виконавець: керівники підприємств, агроформувань, установ та організацій.

3.Здійснити перевірку технічного стану розташованих на об’єктах автоматичних систем протипожежного захисту, систем внутрішнього і зовнішнього пожежного водогону.

                   Термін виконання: квітень

                    Виконавець: керівники підприємств, агроформувань, установ та організацій.

4. Керівникам дошкільних дитячих установ, навчальних, лікувальних, культурно-просвітніх і видовищних закладів,Ю та інших аналогічних за призначенням об’єктів з масовим перебуванням людей практично відпрацювати з обслуговуючим персоналом дії згідно планів евакуації людей на випадок пожежі. В кожній навчальній аудиторії розмістити інструкції дій на випадок пожежі.

                   Термін виконання: березень – квітень

                   Виконавець: керівники установ та закладів.

5.Приустановці на території новобудов, підприємств та населених пунктів індивідуальних будівель мобільного типу (будинків-вагончиків) для тимчасового розміщення робітників, суворо дотримуватись протипожежних розривів, правильного здійснення монтажу та експлуатацію їх електрообладнання. Виділити із числа перебуваючи там осіб відповідальних за дотриманням протипожежного режиму.

                 Термін виконання: постійно

                 Виконавець: керівники будівельних організацій.

            

6.Юридичним та фізичним особам, що мають на балансі будівлі та споруди гасіння яких здійснюється з використанням механічної піни (наявність нафтопродуктів, підвалів кабельних тунелів, тощо) придбати та забезпечити зберігання (на території об’єктів, або у найближчі пожежні частині) необхідного основного та 100% резервного запасів піноутворювача.

                Термін виконання: до 1 травня

                Виконавець:  керівники вказаних організацій.

7. Вжити заходів щодо збереження пожежної техніки, яка знаходиться на озброєнні сільгосппідприємств не допустивши переходу цієї техніки у власність приватних осіб.

                Термін виконання: постійно

                Виконавець: управління с/г і продовольства, органи місцевої державної та виконавчої влади, керівники агроформувань.

8. Керівникам районних органів, установ, підприємств усіх форм власності розробити та затвердити плани конкретних організаційних та практичних заходів з питань приведення об’єктів у належний протипожежний стан, підвищення протипожежної стійкості населених пунктів та удосконалення організації пожежогасіння.

              Термін виконання: березень – квітень

              Виконавець: керівники підприємств, установ та організацій.

9.Забезпечити в сільськогосподарських підприємствах існування на селі добровільні пожежні дружини (ДПД) з цілодобовим чергуванням її членів при пожежній або пристосованій для цілей пожежогасіння сільгосптехніці.

              Термін виконання: постійно

              Виконавець: керівники агроформувань.

10. Організувати здійснення постійного контролю за станом пожежної та техногенної безпеки потенційно – небезпечних об’єктів, об’єктів життєзабезпечення та з масовим перебуванням людей, підприємств сільськогосподарського призначення.

             Термін виконання: постійно

            Виконавець: Немирівський районний сектор ГУ ДСНС.

11.Здійснювати комплекс організаційних заходів щодо попередження загибелі людей на пожежах.

             Термін виконання: на протязі 2016 року.

             Виконавець: Немирівський районний сектор ГУ ДСНС.

12.Організувати висвітлення в засобах масової інформації стану пожежної та техногенної безпеки об’єктів та населених пунктів у пожежонебезпечний період.

             Термін виконання: постійно

             Виконавець: редакція районної газети «Прибузькі новини», Немирівський районний сектор ГУ ДСНС.

13.Вжити заходів щодо заборони експлуатації пожежонебезпечних об’єктів електромережі, агрегатів, тощо. Винних притягувати до адміністративної відповідальності.

            Термін виконання: на протязі 2016 року.

            Виконавець: Немирівський районний сектор ГУ ДСНС.

 


 


 Піротехнічні вироби

Феєрверки, петарди, ракети та інші вибухові "іграшки" завжди притягували до себе увагу не тільки дітвори, а й дорослих. Але з кожним роком збільшується кількість людей, що отримують від цих забав каліцтво, термічні опіки, різні травми. Дуже часто це трапляється внаслідок необережного, непра­вильного та безграмотного корис­тування піротех-нічними виробами.

Сучасний ринок пропонує різноманітну побутову піротехніку, яка стала прикрасою будь-якого свята. Відповідно до ДСТУ 4105-2002 "Вироби піротехнічні побутові. Загальні вимоги безпеки" піро­технічними виробами побутового призначення називають вироби, які вільно про-даються через торговельну мережу населенню, а поводження з якими не вимагає спеціальних знань і навичок. Використання піро-технічних виробів із дотриманням вимог інст-рукції забезпечує за межами небезпечних зон безпеку здоров'я та життя людей, не призводить до пошкодження майна й не завдає шкоди навколишньому середовищу. Продавати піротехнічні вироби мають право тільки суб'єкти господарювання, за наявності відповідних на те докумен­тів, в тому числі копії свідоцтва (довід­ки) про проходження спецпідготовки та допуску до роботи з піротехнікою.

Однак постає питання, як піро­технічна продукція потрапляє до споживачів? Якому виробнику надати перевагу - вітчизняному чи закордонному? Сьогодні сертифі­кація побутових виробів здійсню­ється згідно "Переліку продукції, що підлягає обов'-язковій сертифікації в Україні" розділ 39, який затверджено наказом Держстан-дарту України № 498 у 2002 році.

Переважна більшість імпорту не має відповідних документів на реалізацію. При купівлі піротех­нічних виробів обов'язково ознайом­теся з інструкцією, вона повинна бути на кожному виробі. Якщо немає інформації щодо використання - то виріб є несертифікованим, тому користуватися ним небезпечно.

Сьогодні торгівля про-понує широкий вибір різноманітної  піротехніки, в основному китайського, корейського і, частково, вітчизняного виробництва. При їх покупці обов'язково переконайтеся в наявності сертифікатів відповідності вимогам без­пеки. Якщо сертифікати відсутні, то реалізація та використання такої піротехніки заборонена.

Такожперевірте термін зберігання виробу, його встановлює сам виробник, і ніхто не має права цей термін продов­жити. Зазвичай він не більше року, бо потім пороховий заряд злежується і при використанні простро­ченої, а також вологої піротехніки вона може вибухнути набагато раніше, ніж це передбачено заводом-виробником.

На багатьох подібних виробах вказані вікові обмеження.  Звісно, що ті, які не призначені для використання дітьми молодше 16 чи 18 років, купувати не слід. Обов'язково перевірте, чи не пошкоджена упа-ковка виробу, чи не має пошкоджень на самому виробі.

Щоб запобігти неприємним наслідкам від "спілкування" з піротехнічними виро-бами, необ­хідно пам'-ятати і дотримуватися правил пожежної безпеки. Запуск петард, феєрверків, ракет заборо­няється проводити всередині приміщення, з балконів та поблизу житлових, господарських будівель, новорічних ялинок.      Піротехніку не можна зберігати поблизу приладів опалення (бата­рей, газових, електричних плит), не варто носити вогненебезпечні вироби у кишенях. Не можна розбирати вироби чи піддавати їх механічним впливам. Не можна курити, працюючи з піротехнічними виробами, а також знаходитися в нетверезому стані. При зберіганні побутової піротехніки необхідно вжити заходів щодо унеможливлення безконтрольного доступу до неї неповнолітніх.

У більшості випадків в момент приведення в дію піротехніки той, хто запускає її, повинен за лічені секунди відбігти на безпечну відстань (як правило, це 10-15 і більше метрів). Після приведення в дію піротехніки, незалежно від того, спрацювала вона чи ні, не підходьте до неї 15-20 хвилин, адже ви не бачите процесу, що відбу­вається всередині (ґніт може ще повіль­но горіти, і тоді виріб дострілює).

У будь-якому випадку буде краще, якщо запускати феєрверки, петарди, різні ракети, висаджувати у повітря хлопавки, підпалювати бенгальські вогні тощо, діти будуть у присутності дорослих.

Щоб запобігти жахливим нас­лідкам від розваг з піротехнікою, необхідно попередити нещасні випадки. Адже під час бурхливої передноворічної торгівлі на ринках міста, які пропонують широкий вибір різноманітної піротехніки, мало хто помічає підлітків, які товчуться біля прилавків. Вони, жваво спілкуючись, купують хлопавки, петарди, ракети. На жаль, продавець не замислюється, до яких рук потрапляє цей небезпечний асортимент. Не всі знають, що температура бенгальсь­кого вогню сягає 1100 градусів, його іскри на відстані 0,5м охолоджуються лише на 60 градусів. Викид полум'я хлопавки досягає декілька десятків сантиметрів.

Тепер уявімо ці іграшки у руках легковажних дітей. Їх забави загрожують не тільки пожежами.

Наведемо типовий приклад пожежі, що сталася внаслідок необачного використання піротехніки. Напере­додні Нового року, виконавши домашні завдання, учень занудь­гував, подивився телевізор та вирішив урізноманітнити своє доз-вілля. Хлопчик взяв декілька бенгальських вогнів та зручно влаштувавшись на дивані, почав їх підпа-лювати. Коли нагріті стрижні почали пекти пальці, хлопчик кинув їх на диван, а сам побіг до ванної кімнати - остудити під холодною водою місце опіку. Через кілька хвилин почувся тріск. У кімнаті палав вогонь. Пожежа швидко знищила практично все роками надбане майно батьків.

Застосування піротехнічних виробів повинно здійснюватися відповідно до інструкції. Не можна вироби викори­стовувати в зоні, забороненій рішення­ми органів місцевого самоврядування. Небезпечно стукати по піротехнічних виробах, тягти за гніт, переносити в ки­шенях, під одягом, користуватися в не­тверезому стані, залишати без догляду, кидати під ноги перехожих, із вікон, балконів, дахів будівель та чинити інші дії, від яких можуть по-страждати люди або майно.

Користуватися піротехнічними ви­робами можна на відстані не менше 50-ти метрів від будівель та споруд, а що стосується АЗС чи інших вогненебез­печних об'єктів - 100-150 метрів. Пам'ятайте, що феєрверки, ракети мо­жуть залетіти у вікна або на балкони квартир і спричинити пожежу.

Пожежа може спалахнути як миттєво, так і  непомітно, через декілька годин після процесу тління, коли в приміщенні нікого не буде, або люди ляжуть від­почивати. Тож будьте уважними та обе­режними. Не влаштовуйте небезпечні розваги з вогнем та вибухо- і пожежонебезпечними предметами. Виходячи з приміщення або лягаючи відпочивати, вимикайте електропобутові та опалю­вальні прилади.

Захоплюючись своїми справами, не забувайте про дітей, які, залишившись без нагляду, можуть вигадати небезпеч­ні ігри з вогнем.

Пам'ятайте, що зловживання алкого­лем значно уповільнює відчуття небез­пеки, і тому це часто є причиною над­звичайних подій з непередбачуваними наслідками.

Отже, як бачимо, основні правила пожежної безпеки прості і не потребують великих мате­ріальних затрат. Треба буде уважно вивчити їх, адже знання та виконання цих правил є запорукою безпеки вашого життя та життя ваших дітей, а також отримання справжнього задо­волення від свята, яке принесе благополуччя та радість до вашої оселі.

 


Не рубай ялинку!

    Поклоніння вічнозеленому хвойному дереву існувало у багатьох давніх культурах. З XIV сторіччя «дерево добра і зла» стало частиною святкової містерії  про Адама і Єву — сценки, яку розігрували у Святвечір. У Біблії є кілька посилань, якими можна тлумачити визнання ялинки особливим деревом. Наприклад, Книга Ісаї.

Сучасна традиція швидко стала популярною у франко-німецькому Ельзасі, де ялинку прикрашали виробами з паперу та яблуками (алюзія на райське дерево). Великим прихиль­ником прикрашання ялинок був Мартін Лютер, який під­тримував святкування Різдва у спокійній домашній атмосфері.

 

 


 

   За сприяння Міністерства соціальної політики України створено інформаційну броршуру, спрямовану на допомогу захисникам Батьківщини. У брошурі висвітлено права і пільги для учасників АТО та членів їх сімей – підстави та порядок отримання, рекомендації, довідкова інформація (перейти на сайт із відповідною інформацією).

 


 

"ЗАПОБІГТИ, ВРЯТУВАТИ, ДОПОМОГТИ!"

Департамент цивільного захисту Вінницької облдержадміністрації  повідомляє,

щоз 17 вересня по 17 жовтня 2015 рокуу Вінницькій області проводиться

Місячник Цивільного захисту

Головна мета - роз'яснення державної політики, спрямованої на забезпечення безпеки та захисту населення і територій, матеріальних і культурних цінностей та довкілля від негативних наслідків надзвичайних ситуацій, їх попередження, навчання населення поводженню в екстремальних умовах, пропаганда діяльності єдиної системи цивільного захисту та її структурних підрозділів.

До участі в організації і проведенні місячника активно залучаються фахівці галузі цивільного захисту на обласному рівні, начальники відділів з питань надзвичайних ситуацій районів та міст обласного значення, представники обласних спеціалізованих служб цивільної оборони, галузі освіти, підприємств, установ і організацій, засобів масової інформації.

В  ході  місячника  проводяться  такі  заходи :

районні огляд-конкурси серед підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності на кращу навчально-матеріальну базу з цивільної оборони, за їх підсумками обласний огляд-конкурс;

виступи фахівців та працівників системи цивільного захисту у ЗМІ;

в навчальних закладах дні відкритих дверей із демонстрацією пізнавального матеріалу з питань пропаганди здорового, активного способу життя, дитячих конкурсів з оцінки                                            можливостей дітей орієнтуватися в надзвичайних ситуаціях в  повсякденному житті, а також пропаганда і популяризація основ безпеки життєдіяльності;

виставки дитячих робіт з висвітлення знань з основ безпеки життєдіяльності, конкурси на кращу стіннівку з відповідної тематики;

змагання сандружин підприємств та санітарних постів навчальних закладів із залученням представників Червоного Хреста; 

заняття з непрацюючим населенням щодо надання першої медичної допомоги в разі виникнення нестандартної ситуації (в консультаційних пунктах з питань ЦЗ при ЖЕК-ах, сільських (селищних) радах);

демонстрація відеофільмів, видання та розповсюдження пам'яток, плакатів, листівок, звернень до громадян .

Ш А Н О В Н І   Ж И Т Е Л І    В І Н Н И Ч Ч И Н И  !

Дотримуйтесь заходів безпеки на виробництві та в побуті.

Будьте обережними: на воді; під час стихійного лиха; при виявленні вибухонебезпечних предметів; збиранні і вживанні грибів;  при поведінці з вогнем в екосистемах та побуті.

 Навчайтесь умінню застосовувати засоби індивідуального захисту та діяти під час надзвичайних ситуацій і подій, швидко та якісно використовувати знання щодо надання само-  та взаємодопомоги потерпілим.

Запрошуємо до спілкування із фахівцями Департаменту цивільного захисту всіх громадян, яких турбують ті чи інші питання організації та проведення заходів цивільного захисту.

Адреса департаменту: м. Вінниця,  вул. Володарського, 26     тел. 67-11-38

 

В районах та містах обласного значення  звертайтесь до начальників відділів з питань надзвичайних ситуацій.

  

 ОБЕРЕЖНО-СОНЦЕ


Вірогідність  отримати  у  спеку сонячний або тепловий удар найбільша у дітей
та людей, які страждають серцево-судинними захворюваннями

 

ПАМ'ЯТКА НАСЕЛЕННЮ (СКАЧАТИ)

 ПАМ'ЯТКА НАСЕЛЕННЮ

ПОСУХА

Посуха– тривалий період зі значною недостачею осадків, найчастіше при підвищеній температурі та зниженої вологості повітря. 

Сильна спека характеризується перевищенням середньої плюсової температури навколишнього повітря на 10 та більше градусів протягом декількох днів.

Небезпеку становить теплове перегрівання людини, тобто загроза підвищення температури її тіла вище 37,1 о С,  або порушення теплового обміну  - наближення температури тіла людини  до 38.8 о С.

Порушення теплового обміну настає під час довгого та сильного перегрівання, яке може призвести до теплового удару та порушенню серцевої діяльності.

Симптоми перегрівання організму 

-         почервоніння шкіри,

-         сухість слизових оболонок,          

-         сильна жага,

у подальшому, якщо не застосувати відповідних заходів, у потерпілого  можлива втрата свідомості, серцева
 зупинка та  зупинка дихання.

Як підготуватись до посухи (сильної спеки)

 • ·Зробить запас із додаткових ємностей, при необхідності заздалегідь заповніть  їх водою. Економно використовуйте воду!
 • ·Підготуйте найкомфортнішій  для жаркої погоди одяг, побутові

електроприлади (вентилятори, кондиціонери).

 • ·Якщо ви знаходитесь у сільській місцевості, підготуйте альтанку, навіс, штори  зі щільної матерії.
 • ·Зверніть увагу на стан колодязя  (колонки), звідки будете брати воду.
 • ·По можливості придбайте додаткове  автономне джерелоелектро

постачання для забезпечення безперервної роботи електроприладів.

 • ·Навчиться самі та навчить членів своєї родини правильним діям під

час  теплового враження.

Як діяти під час посухи (сильної спеки)

 •  ·Уникайте впливу підвищеної температури.
 •  ·Під час перебування на вулиці, одягайтесь у  світлий, повітро-проникний одяг (бажано з бавовни або льону),  носіть капелюх.
 •  · Пам’ятайте, що обгоріла шкіра перестає виділяти піт та не охолоджується.
 •  ·Пересувайтеся не поспішаючи, частіше робить зупинки, намагайтеся весь час  знаходитись у затінку.
 •  ·У жодному разі не вживайте пиво або інші алкогольні напої – це призведе до  загального погіршення стану вашого організму.  
 •  ·Порадьтесь із лікарем, можливо вам  потрібно збільшити вживання солі під час  жари.
 • ·При тепловому враженні швидко перейдіть у затінок або вийдіть на повітря, прийміть душ, повільно випийте велику кількість води. Намагайтеся якомога швидше охолодити усе тіло, щоби уникнути теплового удару.
 • ·У випадку запаморочення у когось з оточуючих, застосуйте реанімаційні заходи (зробить непрямий масаж серця та штучну вентиляцію легенів).

Пам’ятайте, що під час посухи страждають не лише люди, а й тварини теж. Отже, попіклуйтесь про своїх улюбленців:

домашніх і свійських тварин а також птицю,  зробить їх життя у цей важкий період  комфортним.

Також пам’ятайте, що під час посухи зростає вірогідність пожеж!

 

Як діяти після посухи (сильної спеки)

 • ·Вийдіть на зв'язок із місцевими органами влади для отримання інформації про стихійне лихо та про допомогу, яка надається населенню.
 • ·Приготуйтеся до можливого повторення стихійного лиха.

                                                  Джерело інформації – « Стисла енциклопедія  щодо дій населення у НС» 

                                                                                      під загальною  редакцією   Воробйова Ю. Л.

Навчально-методичний центр ЦЗ та БЖД Вінницької області208.jpg

 ПАМ'ЯТКА НАСЕЛЕННЮ

Що робити при укусі

 бджіл та ос

  В останній час збільшиласькількість людей, які звертаються за медичною допомогою після укусу бджоли або оси,так що ця проблема сьогодні дуже актуальна. Бджоли нападають на людину виключно в цілях самозахисту. Потерпілому необхідно витягти з рани жало, щоб менше отрути попало в кров. На відміну від бджіл, оси після нападу не вмирають. Найбільш небезпечні укуси шершнів і джмелів-представників найбільшого роду ос. Вони боляче жалять, а їх отрута-сильний алерген. До цього ж під час укусу самка комахи відкладаю під шкіру людини личинку, яка викликає запалення.

Для здорової людини укус комахи безпечний, але є категорія людей, яким слід уникати нападу ос. Це, в першу чергу, алергіки і астматики. Отрута оси на деяких людей діє як найсильніший алерген. Має значення і місце укусу. Якщо він потрапив в  область грудної клітки, живота, а також в голову, наслідки можуть бути більш важкими, ніж при укусі в ногу або руку. Дуже небезпечні укуси в область ротової порожнини. Це можу відбуватись, якщо ви відкусили, наприклад, яблуко або шматочок кавуна, на якому сиділа оса. Такий укус часто призводить до набряку дихальних шляхів і смерті від задишки.

                              Як же себе захистити від укусів бджіл, ос?

Ми приваблюємо до себе бджіл, не тільки солодощами і фруктами, але й одягом. Бджолам подобаються яскраві кольори, а також квітчастий візерунок. Осам подобаються гнилі фрукти, солодкі страви і напої. Не допускайте, щоб вдома псувались продукти, відро для сміття завжди тримайте закритим. Якщо поблизу зявились бджоли або оси, уникайте різких рухів – предмет, який повільно рухається, непомітний для комах і не провокує їх.

Не ходіть босоніж або у відкритому взутті по траві, будьте пильні біля кущів, які квітнуть, перед тим як понюхати букет, переконайтесь, що на квітах немає комах.

Приваблює ос і бджіл різкий запах поту і квіткова косметика. Щоб не подразнювати комах, намагайтесь пахнути літом нейтрально. Вікна вдома відчиняйте з заходом сонця, коли всі бджоли і оси повернулись до своїх гнізд. 

Перша допомога при укусі бджоли, оси.

            В першу чергу постарайтесь вилучити отруту із ранки, потім охолодіть ужалене місце, прикладіть примочку із розчином солі або соди (десертна ложка на півсклянки води). Навколо ранки можна нанести гормональну мазь або антигістамінний гель. Якщо в укушеного розвивається набряк лицевих тканин, бронхоспазм, прискорюється серцебиття, з’являються судоми, біль у попереку, суглобах, області серця, слід негайно викликати  швидку допомогу.

Пам’ятайте!   Ваша безпека залежить в першу чергу від вас самих.

 

Навчально-методичний  центр  ЦЗ та  БЖД  Вінницької   області


 


 

ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ ПРИ ПОВОДЖЕННІ З ГАЗОМ

У нашій країні як паливо широко використовуються природний і скраплений  гази (вуглеводневі). Майже в кожній квартирі встановлено газові плити, водонагрівачі, опалювальні печі чи котли.

Щоб газ приносив людям лише радість і тепло, кожний член сімї, починаючи зі шкільного віку, мусить знати і суворо дотримуватись правил безпечного користування газом, знати, до яких на­слідків призводить порушення цих правил.

Скраплені  гази в резервуарах та балонах перебувають у рідкому стані під тиском власної пари. При підвищенні температури вони переходять в газоподібний стан.

Природний газ майже вдвічі легший за повітря і при витоку з приладів і газопроводів піднімається, скупчуючись у верхніх зонах приміщень.

Природний і скраплений гази не мають кольору і запаху. Щоб газам надати запаху, їх одорують, тобто додають домішки, у результати чого з’являється запах гнилої капусти.

Запам’ятайте, що газ, яким користуються у побуті, є горючою речовиною і  порушення правил користування ним може призвести до виникнення пожежі.

     Споживачам скрапленого газу необхідно дотримуватись правил користування балонами та газовими приладами:

 • ·Не користуйтесь балонами в приміщеннях багатоповерхових будинків, а також у підвальних та цокольних приміщеннях.
 • ·Не зберігайте наповнені газом балони у житлових приміщеннях, санвузлах, коридорах, на балконах, у гаражах, а також поблизу опалювальних приладів.
 • ·Не користуйтесь несправною газобалоною установкою. Не ремонтуйте їх самовільно.
 • ·Не підігрівайте балон будь-якими засобами!
 • ·Обмінюйте балони тільки в спеціальних пунктах газового господарства.
 • ·Вимагайте на пункті обміну перевірки вентиля на герметичність і маси газу в балоні. Не ремонтуйте вентиль балона самі! При витоку газу перекрийте вентиль балона і винесіть його на вулицю.

Нагадуємо! Придбання балонів з газом у невідомих осіб – є загрозою для Вашого життя. Газові установки з балонами, які були придбано у стороннії осіб не будуть обслуговуватись, а працівники газового господарства не несуть відповідальність за їх безпечну експлуатацію.

Способи виявлення витікання газу

На око. На поверхні мильної води, якою обробляють трубу, на місці протікання газ виривається зі свистом. Перевіряти герметичність шлангів та різьбових з'єднань можна тільки за допомогою мильної піни, намастивши місце передбачуваного витоку газу намиленої губкою, при наявності витоку - з'являться мильні бульбашки.

На запах. Характерний запах, який виділяє газ, стає сильнішим поблизу місця протікання. Ніколи не шукайте місце протікання газу за допомогою відкритого полумя.

Порядок дій при виявленні запаху газу:

 • ні в якому разі: не використовуйте сірники, запальнички та інші джерела відкритого вогню; не вмикайте світло та будь-які електроприлади; не користуйтесь електродзвінками квартир; не використовуйте телефони з дисковими номеронабирачами;
 • негайно перекрийте вентилі на газовому приладді і крани подачі газу перед ними та забезпечте провітрювання приміщень, відкрийте вікна та двері;
 • викличте аварійну службу газу за телефоном 104;
 • організовано і без паніки виведіть людей із загазованих та сусідніх приміщень;
 • з прибуттям бригади аварійної газової служби дійте за їх вказівками.

Порядок дій у разі вибуху газу та пожежі в приміщенні:

 • негайно перекрийте вентилі на газовому приладді і крани подачі газу перед ними;
 • терміново повідомте аварійну службу газу за телефоном 104;
 • негайно повідомте пожежну охорону за телефоном 101; по можливості організуйте гасіння пожежі первинними засобами пожежогасіння;
 • надайте першу медичну допомогу потерпілим, при необхідності, викличте швидку медичну допомогу за телефоном 103;
 • не дозволяйте входити стороннім у приміщення, де стався вибух;
 • до приїзду фахівців аварійно-рятувальних служб залишіть все на своїх місцях, зберігайте обстановку на місці вибуху (пожежі).

Будьте завжди уважні при користування газом, неухильно дотримуйтесь правил експлуатації газових приладів — у цьому запорука безпеки! 

ПАМ’ЯТКА НАСЕЛЕННЮ

Засмага - корисно чи шкідливо?

Плюси засмаги:

- у помірній кількості сонячні про­мені сприятливо діють не лише на шкіряні захворювання (акне, псорі­аз, нейродерміт, екзема та ін.), але й сприяють виробленню вітаміну Д3 «сонячного гормону», який підси­лює імунітет і виявляє цілющий вплив на кровообіг (покращує цир­куляцію крові, нормалізує тиск);

- дякуючи ультрафіолету, також прискорюється синтез вітаміну Д, який забезпечує засвоєння кальцію і фосфору, допомагає зміцнювати м'язи, кістки, сприяє заживленню ран і підвищує загальний тонус організму.

  Мінуси засмаги:

    надмірне перебування на сонці згубно діє на шкіру. Вона передчасно старіє (вже до 35-40 років шкіра набуває ознак старіння), стає гру­бою, дряблою і зморшкуватою, а в майбутньому може розвинутись рак шкіри. Ризик захворіти на рак шкі­ри подвоюється, якщо в молодому віці людина отримала два і більше серйозних сонячних опіків.

    при наявності таких дефектів шкіри як пігментні плями і числен­ні або великі родимки - потрібно звести засмагу до мінімуму і про­консультуватись у лікаря-дерматолога. А людям, що хворіють на дер­матит, бажано взагалі не приймати сонячні ванни.

    дуже обережно необхідно ста­витись до засмаги людям з підвищеним кров'яним тиском, з пору­шенням функції печінки і серця, а також людям, хворим на туберку­льоз.

    лікарі не рекомендують також засмагати вагітним жінкам, які дуже чутливі до ультрафіо­лету, оскільки в них виробляється гормон, який створює пігмент, у результаті чого на обличчі можуть проявитися ко­ричневі плями (хлоазма).

Засмагайте, але не забувайте про своє здоров'я!

  ПАМ’ЯТКА НАСЕЛЕННЮ

Електричний струм - дуже небезпечний

Щоб уникнути електротравматизму і зберегти життя собі та

    оточуючим, потрібно дотримуватись елементарних правил

    електробезпеки, а саме:

               - ні в якому разі не наближайтесь ближче ніж на 8 метрів до обірваних проводів повітряних ліній електропередачі, які лежать на землі або звисають з опор чи з дерев (провід може знаходитись під напругою);

          - не намагайтесь самостійно відновити електропостачання (не проникайте до трансформаторних підстанцій та електрощитових). Роботу з відновлення та ремонту електромереж повинні виконувати лише кваліфіковані працівники районних електромереж ПАТ «Вінницяобленерго» (РЕМ);

               - якщо ви відпочиваєте на природі, не рибальте поруч з лініями електропередач та не наближай-тесь до електроустановок;

               - слідкуйте за тим, щоб діти не грались поруч з трансформатор-ними підстанціями, не вилазили на дерева, що розташовані під повітряними лініями електропередач та не запускали біля ліній електропередач «повітряних зміїв»;

               - не залишайте дітей без нагляду поруч з електроприладами;

           перед проведенням будь-яких робіт з розкопування ґрунту – поцікавтесь в РЕМ, чи не прокладена в даному місці кабельна лінія;

         - при виявленні обривів електропроводів, відчинених дверцят трансформаторних підстанцій та виникненні будь-яких інших неполадок в електромережах, терміново повідомте чергового диспетчера територіально розташованого РЕМ.

УВАГА!

v   Якщо ви потрапили у зону ближче 8 метрів від місця дотику із землею обірваного проводу – виникає небезпека напруги кроку (напруги між двома точками землі розташованими на відстані кроку одна від одної та зумовленої розтіканням струму, замикання на землю у разі одночасного доторкання до них ногами людини).

v   щоб уберегти себе, виходити із небезпечної зони від обірваного проводу слід дуже обережно: пересуваючи ступні ніг по землі й не відриваючи їх одну від одної. Не можна бігти, робити широкі кроки або відривати ноги від землі.

v   якщо людина потрапила під напругу, її потрібно якнайшвидше звільнити від дії електричного струму та приступити до надання домедичної допомоги.

Пам'ятайте - важлива кожна хвилина!

 

 •  Найбезпечніший спосіб -  вимкнути електроустановку, до якої торкається потерпілий за допомогою вимикача, рубильника чи іншого комутаційного апарату.
 •  Якщо поруч є інші люди, попросіть їх терміново викликати «швидку допомогу», а також повідомити про нещасний випадок черговому диспетчеру РЕМ (номер телефону диспетчера має бути на дверях електроустановки, або ж дізнайтесь його у диспетчерів спецслужб за телефонами: «101», « 102», «103»).

 

 ЗВЕРНІТЬ  УВАГУ!

    Попередження дітей про небезпеку електроструму – це один із способів запобігання трагедії.

          Про всі відомі вам випадки порушення Правил улашту-вання та експлуатації електроустановок, пошкодження ліній електро-передач і обладнання підстанцій, та про осіб, які скоїли розкрадання, обладнан-ня електроустановок, просимо негайно повідомляти органи  місцевої влади, внутрішніх справ, а також РЕМ.

Навчально-методичний   центр   цивільного  захисту та

безпеки  життєдіяльності  Вінницької   області

     ПАМ’ЯТКА

Як з'їсти ранні овочі і не отруїтися:

Секрети вибору свіжої городини:
-Овочі мають бути сухими і мати абсолютно свіжий вигляд (не зморщені)
-На овочах не повинно бути жодних пошкоджень, а також вм’ятин, вони мають бути абсолютно цілими. Приміром, якщо на редисці є тріщини, які зарубцювалися, - це свідчить, що її надмірно зволожували. Якщо ж тріщини свіжі, купувати такій овоч не варто, тому що він швидко згниє.
-Зелені корінці помідорів підкажуть, що овоч свіжий. Сухі ж будуть свідчити, що томати вже давненько перебувають на прилавку.
-Перш, ніж купувати огірки, їх варто уважно роздивитися: якщо вони пружні на дотик, а квіточка трохи зів’яла, - свіжі. Прим’ятий та м’який на дотик огірок «натякає» на те, що він не користується попитом у покупців. До речі, такий овоч не буде смачним.
-Вибираючи свіжий салат, пам’ятайте, що листя цього овоча не повинне мати гнилих вкраплень.

Основні правила безпечного споживання ранньої городини:
- Перед споживанням овочі необхідно вимити під проточною водою ( не просто сполоснути, а саме добре вимити)
- Цікаво, що кожен овоч потребує особливого «ставлення» до себе: наприклад, у боротьбі з нітратами, які містяться в зелені, допоможе вимочування в холодній воді протягом двох годин.
- Для «знешкодження» огірків та редьки, не зайвим буде обрізати їх кінчики.
- З огірків і кабачків бажано також зчищати шкірку – саме в ній накопичується більша кількість нітратів.
- Перед тим, як нарізати овочі для салату, потрібно позрізати всі тріщини й зіпсовані місця.
- Для приготування салату рекомендують брати лише верхівки зелені, стебла краще зрізати.
- В салат варто додати столову ложку лимонної кислоти, котра заблокує перетворення в організмі людини безпечних нітросполук на небезпечні під впливом нітробактерій, які містяться в овочах.
- Залишки зелені не варто зберігати в холодильнику, адже нітрати перетворюються в нітрити , які ще небезпечніші для людини та можуть спровокувати токсичне отруєння.
- Зменшити вміст нітратів приблизно на 80%, допоможе відварювання овочів.
  Умови і термін зберігання почищених овочів: при кімнатній температурі – 4-5годин, свіжо вичавлений сік зберігають не довше 1-2 годин.

Навчально-методичний центр ЦЗ та БЖД Вінницької області 

ПАМ’ЯТКА НАСЕЛЕННЮ

ЯК ВБЕРЕГТИСЯ ВІД СКАЗУ

 Сказ – гостра інфекційна хвороба з тяжким ураженням центральної нервової системи, котру спричиняє вірус.
 Хвороба передається в результаті укусу людини хворою твариною, або шляхом попадання її слини на ранки, подряпини чи слизові оболонки. Інкубаційний період хвороби триває від 1 до 3 місяців.
 Хвороба протікає важко, відбуваються
незворотні процеси в організмі людини:
- набряк і крововилив у мозку;
- деградація нервових клітин.

    П О Р А Д И Ф А Х І В Ц І В :
Як розпізнати хвору тварину?
- зміна поведінки тварини;
- втрата відчуття страху ;
- поява вдень серед людей в населених пунктах;
- агресивність і напад на людей.

   МЕ Д И Ч Н А Д О П О М О Г А :
- своєчасно звернутися до лікувального закладу;
- отримати щеплення антирабічною вакциною, що запобігає захворюванню
і зберігає життя;
- коли цього не зроблено хворого не врятувати.

   РЕ К О М Е Н Д А Ц І Ї Ф А Х І В Ц І В :
- не контактувати з бездомними, дикими і хворими тваринами;
- якщо ж тварина вкусила, слід промити рану теплою кип’яченою водою з милом, обробити її 70% розчином спиртового настою йоду;
- негайно дістатися медичної установи і отримати щеплення та серотерапію.

   П О Р А Д И Б А Т Ь К А М :
- діти полюбляють бавитися з тваринами, тому слід уважно оглядати їх після кожної прогулянки, особливо після контакту з тваринами;
- домашнім тваринам своєчасно робити щеплення проти сказу.

ГРОМАДЯНИ!
Пам’ятайте, що тільки своєчасне звернення
до медичних установ врятує Вам життя.

Навчально-методичний центр ЦЗ та БЖД Вінницької області ПАМ'ЯТКА НАСЕЛЕННЮ

ОБЕРЕЖНО! МАГІСТРАЛЬНІ ГАЗОПРОВОДИ ВИСОКОГО ТИСКУ!


  Територію Вінницької області (Тиврівський, Жмеринський, Барський, Липовецький, Немирівський, Іллінецький, Оратівський райони) перетинає магістральний газопровід Уренгой-Помари-Ужгород та ряд газопроводів – відгалужень до міст і сіл області. Паралельно до газопроводів прокладені повітряні і підземні кабелі лінії зв’язку, розміщені споруди магістрального газопроводу, газорозподільні пункти (ГРП), лінійні крани, застережні і заборонні знаки, кілометрові стовпчики.
  Будь–яке механічне пошкодження підземного магістрального газопроводу може спричинити аварію чи вибух великої руйнівної сили, навіть загибель людей, а також припинити на тривалий час газопостачання в міста та села.
  З метою запобігання вибухів газу, збереження споруд і будівель а також охорони магістральних газопроводів, у небезпечній зоні (до 350 метрів) категорично забороняється:
(без письмового дозволу територіального лінійного виробничого управління магістральних газопроводів (ЛВУМГ)
-зводити будь–які чи споруди як постійного, так тимчасового призначення;
-проводити гірничі та монтажні роботи;
-розташовувати польові стани, склади органічних та мінеральних добрив, загони для худоби, конов’язі;
-влаштовувати водопої, скиртувати сіно, солому і розміщувати кагати овочів;
-групувати сільськогосподарську техніку;
-виділяти місця для кладовищ і лісозаготівель, розробки гравійних, піщаних і кам’яних кар'єрів;
-проводити військово-польові навчання;
-розташовувати оздоровчі, спортивні табори, бази відпочинку, садово-городні товариства;
-виділяти землю під забудову.

КАТЕГОРИЧНО ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ ПРИВАТИЗАЦІЯ ЗЕМЕЛЬ
В ОХОРОННІЙ ЗОНІ МАГІСТРАЛЬНИХ ГАЗОПРОВОДІВ 

  З метою забезпечення нормальних умов експлуатації запобігання можливості пошкодження газопроводів, Постановою КМУ №1747 16.11.02 року затверджені «Правила охорони магістральних трубопроводів», якими встановлена охоронна зона (до 350 метрів), але і в ній також забороняється:
- кидати якорі, встановлювати причали, виділяти риболовні ділянки, проводити днопоглиблювальні, землечерпальні та інші роботи (поблизу переходів газопроводів через водні перешкоди);
- споруджувати повітряні та кабельні електромережі, лінії зв’язку інших міністерств та відомств, а також будь-які трубопроводи;
- розводити біля газопроводів багаття, спалювати суху траву, стерню, солому і сміття, копати ями, ремонтувати сільгоспмашини та інші транспортні засоби, руйнувати стовпи ЛЕП, застережні і заборонні знаки.

  Проїзд автомашин і важких механізмів через газопроводи слід здійснювати існуючими дорогами або спеціально обладнаними переїздами, погодженими з місцевими ЛВУМГ.
Польові сільськогосподарські роботи в охоронних зонах газопроводів землекористувачам слід проводити з попереднім повідомленням ЛВУМГ про початок посівної та збиральної кампанії.

УВАГА! При виявленні пропусків газу або пошкодження підземного магістрального газопроводу, час проведення земельних робіт, с л і д  н е г а й н о :

 - припинити роботи;
- організувати охорону цього місця на відстані охоронної зони (350м);
- повідомити про це територіальне виробниче управління магістральних газопроводів.

Особи, винні у пошкодженні газопроводу, лінійних споруд і кабелів зв’язку, підлягають штрафу або можуть бути притягнені до кримінальної відповідальності згідно з Законом України. 

ГРОМАДЯНИ!
СУВОРО ДОТРИМУЙТЕСЬ ПРАВИЛ В ОХОРОННИХ ЗОНАХ
МАГІСТРАЛЬНИХ ГАЗОПРОВОДІВ ВИСОКОГО ТИСКУ!

Навчально-методичний центр цивільного захисту та
безпеки життєдіяльності Вінницької області ПАМ’ЯТКА НАСЕЛЕННЮ

ОБЕРЕЖНО! ЗМІЇ!

   Змії розповсюджені майже всюди на земній кулі, за винятком полярних зон, а також деяких островів. На територіях країн нараховується десять видів отруйних змій. Вони як правило, самі на людину не нападають. Вони кусають у випадках самозахисту, коли людина несподівано наступає, хватає рукою разом з травою, переслідує їх. До отруйних змій в Україні відносяться гадюка звичайна та гадюка степова. Найбільш небезпечні укуси в ділянці голови, шиї, поблизу великих кровоносних судин. Після укусу гадюк трагічні наслідки бувають рідко, але деколи розвиваються тяжкі ускладнення.

   Ознаки отруєння

- біль у місці укусу;
- набряк, крововилив;
- інколи утворення пухирів;
- слабкість, порушення дихання;
- головний біль;
- нудота;
- підвищення температури тіла.

   Перша допомога при укусах змії

- допоможіть постраждалому зайняти зручне положення;
- укушену кінцівку опустіть нижче рівня серця;
- видаліть з рани жало або висмоктуйте отруту з рани (при пошкодженні слизової оболонки губ або рота, при кровотечі ясен цього робити не можна);
- промити ранку розчином марганцю або перекисом водню та пе¬рев'язати;
- змазати місця укусу спиртом, горілкою, одеколоном;
- прикладати до місця укусу холод, краще міхур з льодом;
- не припалювати ранку розпеченим залізом, сірниками, порошком марганцю тощо - це ще більше пошкоджує тканину тіла.
- обмежити фізичні зусилля, щоб зменшити розповсюдження отрути в організмі.
- не давати алкоголь і препарати, які підвищують тиск.
- під час перевезення постраждалого слід забезпечити підвищене положення укушеної кінцівки.
- якомога швидше доставити потерпілого у лікарню.

Навчально – методичний центр ЦЗ та БЖД Вінницької області ПАМ’ЯТКА НАСЕЛЕННЮ

БЕЗПЕЧНЕ ВИКОРИСТАННЯ ГАЗОВИХ ПРИЛАДІВ У ПОБУТІ

 Великі і малі біди й нещастя, що відбуваються з тими, хто користується газовими приладами, можна попередити, якщо знати і дотримуватися елементарних правил безпеки.

  На що звертати головну увагу при користуванні газовими приладами:
1) При появі запаху газу негайно перекрийте крани пальників газової апаратури на газопроводах перед нею, відкрийте кватирки (вікна, фрамуги тощо), не запалюйте вогонь, не вмикайте і не вимикайте електроприлади, не користуйтесь електродзвониками, викличте службу «104». Перед користуванням газовими приладами неодмінно провентилюйте приміщення.
2) При відсутності або слабкій тязі у димоході не користуйтеся газовими приладами – це смертельно небезпечно.
3) Не вмикайте кран на газовому приладі не маючи у руках запаленого сірника, заздалегідь піднесеного до пальника приладу.

ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ
- залишати без нагляду працюючі газові прилади;
- самовільно проводити газифікацію квартир, будинків, тощо;
- перестановка, заміна, відключення старих і підключення нових газових приладів. ремонт газового обладнання і газопроводів;
- допускати до користування газовими приладами дітей дошкільного віку, а також осіб, не контролюючих свої дії і тих, хто не пройшов інструктаж на підприємстві газового господарства;
- використовувати для сну і відпочинку кухні та інші приміщення, де вставлені газові прилади;
- обігравати приміщення та сушити білизну над газовими плитами;
- по закінченні користуванні газом, закрийте крани на газових приладах і перед ними. Не залишайте працюючих пальників. При всіх пошкодженнях газового
- обладнання дзвоніть в управління експлуатації газового господарства району чи міста.
- не дозволяйте ремонтувати газові прилади стороннім особам.
- Додержуйтесь правил користування газовими приладами і газовою водо нагрівною колонкою.
ПАМ’ЯТАЙТЕ !!! Порушення правил експлуатації газових приладів та поганий догляд за ними є причиною вибухів, пожеж та отруєнь!


Навчально - методичний центр ЦЗ та БЖД Вінницької області ПАМ’ЯТКА НАСЕЛЕННЮ

ОБЕРЕЖНО!
ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНІ ПРЕДМЕТИ!

     Шановні громадяни!
Пройшло вже майже 70 років, як відгриміли останні бої Великої Вітчизняної війни. Але і досі багатостраждальна українська земля зберігає в собі страшні залишки тієї пори – бомби, снаряди, міни, гранати, патрони. Все це носить назву вибухонебезпечні предмети (ВНП). За окремими розрахунками, ще сьогодні на території України знаходиться кілька мільйонів одиниць смертоносного вантажу, в тому числі близько 100 тисяч (!) авіабомб.
Знаходять ВНП у ході будівельних робіт, при проведенні сільськогосподарських польових робіт (особливо часто навесні та восени), під час весняної повені, збору металобрухту, екскурсій, туристичних походів, відпочинку дітей в оздоровчих таборах, а останнім часом боєприпаси часів Великої Вітчизняної стають здобиччю так званих «чорних археологів», які намагаються зробити бізнес на страшних знахідках минулої війни.

     Дії при виявленні ВНП (або предметів, схожих на них)

Загальні дії:
- при виявленні вибухонебезпечного (потенційно вибухонебезпечного) предмету, жодним чином не чіпати його і тим більше намагатися розібрати;
- негайно повідомити в найближчий відділок міліції, у військкомат, органи місцевої виконавчої влади, райвідділ МНС або за телефонами «101», «102»;
- побачивши спалах або почувши звук вибуху, негайно сховатися чи лягти на землю, навіть знаходячись на значній відстані від місця вибуху, тому що можливе поранення камінням, уламками та ін.
    Дії дорослих:
- помітити місце знахідки небезпечних предметів;
- виставити тимчасову охорону;
- довести до присутніх, що торкатися до небезпечних предметів не можна, так як це загрожує життю;
- негайно сповістити в місцеві органи влади, міліцію про знахідку;
- до прибуття працівників міліції взяти місце і предмет під нагляд;
- не допускати до місця знахідки інших людей, особливо дітей.
    Дії дітей:
- визначити місце знахідки;
- не торкатися знахідок самому і не дозволяти це робити нікому іншому;
- про знайдені підозрілі предмети негайно сповістити дорослих (в школу, міліцію, найближчу установу);
- не розводити багаття поблизу знахідки;
- запам’ятати дорогу до того місця, де була виявлена знахідка і поставити пам’ятну віху.

ПАМ’ЯТАЙТЕ !
    Правильно і безпечно знешкодити вибухонебезпечні предмети здатні лише досвідчені фахівці. Ні в якому разі не намагайтеся робити це самі, адже це може призвести до трагічних наслідків.

Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності
Вінницької областіПАМ’ЯТКА НАСЕЛЕННЮ

УВАГА! ТОПОЛИНИЙ ПУХ!

  З приходом перших, по-справжньому теплих днів тополиний пух з'являється на вулицях наших міст і сіл. Вони заповнюються теплим «снігом», а жителі чхають, витираючи очі, що сльозяться, лають тополі як можуть.

  Всі вулиці, кущі і трава покриті тополиним пухом, він кружляє і падає на людей, все потопає у білому пусі, таке відчуття, що прийшла зима і сніг припорошив все навколо. Але цей період небезпечний для багатьох людей - у них починається пора «вічного чхання».

  Давайте спробуємо розібратися, чому тополиний пух викликає таку реакцію і як з цим боротися.

      Алергія на пух?

  Алергія саме на тополиний пух в природі - величезна рідкість. На самому тополиному пусі абсорбуються інші види пилку, які також можуть викликати алергію. Потрібно не забувати, що в цей час цвітуть й інші трави, дерева і різноманітні рослини. Таким чином, якщо у людини, буває алергія на тополиний пух, не виключена реакція на інші види рослин.
Отже, якщо у вас сльозяться очі і ви постійно чхаєте, в період появи тополиного пуху, потрібно не ковтати безконтрольно антигістамінні препарати, а звернутися до фахівця і з'ясувати, на що саме у вас алергія.

  Як пом'якшити симптоми? Для того щоб хоч якось пом'якшити реакцію організму в цей період, потрібно добре промивати ніс і носоглотку водою або використовувати спреї на основі морської очищеної води. Робити вологе прибирання будинку і намагатися не виходити в розпал дня на вулицю.


  Як боротися? Після ремісії обов'язково потрібно звернутися до лікаря і зробити шкірні проби і тільки після того як фахівець встановить алергени, можна провести специфічну імунотерапію, спрямовану на механізм виникнення алергічної реакції.

  Чого не можна робити? Людині з загостреною реакцією на тополиний пух краще в цей період не вживати алергенні продукти, вони можуть погіршити її стан.

Навчально-методичний центр цивільного захисту та
безпеки життєдіяльності Вінницької області

 


Шановні громадяни!

  З метою недопущення виникнення пожеж та загибелі людей на них Державний нагляд у сфері пожежної та техногенної безпеки Немирівського району звертається до усіх жителів району:
• Не встановлюйте замість запобіжника , що перегорів “жучки”, або перемички – це загрожує пожежею.
• Електропобутові прилади встановлювати на жаростійких підставках;
• Не вмикайте в одну розетку одночасно декілька потужних споживачів струму;
• Не залишайте без нагляду увімкнений телевізор та інші електронагрівальні прилади;
• Виходячи з дому, переконайтеся чи не залишилися увімкненні світло або електроприлади;
• здійсніть ретельний огляд димарів, опалювальних печей, не допускайте їх перекалу і не залишайте їх без нагляду дорослих в процесі топки;
• не розташовуйте впритул до грубок і печей ліжка, дивани, та інші легкозаймисті домашні речі;
• не залишайте без нагляду дорослих в домівках дітей, особливо коли в приміщеннях топляться грубки та використовуються інші нагрівальні та побутові електроприлади;
  Пам’ятайте, що на попередження пожежі потрібно значно менше часу та коштів, ніж на її гасіння.
  Будьте обережними!
  Бережіть своє життя та майно від вогню!


Шановні Немирівчани!

  Напередодні Великодня звертаємося до усіх громадян: нехтування елементарними правилами пожежної безпеки може призвести до біди! Уважність, обережність та відповідальність допоможуть не впустити непроханого, нищівного червоного гостя до вашої оселі.

  Храм для віруючого серця – то духовна святиня, для держави – це також пам’ятка історії та архітектури. Багато з них стали Альма - матір’ю для десятків поколінь прихожан. Зведені руками наших далеких прадідів, освячені їхніми молитвами й непорушною вірою, вони покликані наставити на шлях праведний покоління прийдешні. Вберегти святині від вогняного лиха – наш обов’язок.

  Господь дарував нам життя земне, заповідаючи, як достойно пройти цей шлях. На людину чекають спокуси і випробування, та Всевишній дає розум і сили душевні їх долати. Часом достатньо, здавалося б, найменших зусиль: бути уважними, користуючись пічним опаленням та електроприладами, бути вкрай обережними з відкритим вогнем та легкозаймистими матеріалами, дбати про безпеку дітей та навчати їх – і словом, і власним прикладом – правильному поводженню з вогнем.

  З турботою про ближнього звертаємося до кожного серця: часто жертвами пожеж стають люди літні, немічні, одинокі. Не забути, що такі є серед ваших сусідів та знайомих, виявити елементарну турботу про них, зігріти теплом своєї душі й допомогти, убезпечити у побуті – знайдіть на це хвилини і, можливо, ви врятуєте людське життя!

  Зі світлим святом Пасхи! Злагоди, добробуту, душевного тепла кожному дому!

 


ПАМ’ЯТКА БЕЗПЕЧНОГО СВЯТКУВАННЯ


  Під час релігійних свят неможливо уявити собі храм або оселю, у яких не запалюють свічок… Свічка — це символ віри, причетності до Божественного Світла. Вона уособлює полум’я нашої любові до Господа, Матері Божої, Ангелів та святих.

  Перебуваючи у храмі, пам’ятайте про правила поводження з відкритим вогнем, будьте пильними, знаходячись поряд із свічниками. Прослідкуйте, щоб діти перебували під наглядом дорослих та не бавилися з вогнем.

  Встановлюючи свічки і лампадки вдома, подбайте, щоб поруч з ними не було легкозаймистих матеріалів (штор, тюлів, святкових декорацій, тощо) та не залишайте їх запаленими без нагляду.

  У разі виникнення пожежі уникайте паніки та, не гаючи часу, викликайте оперативно-рятувальну службу за телефоном «101». А поки рятувальники поспішають вам на допомогу, прикладіть максимум зусиль для гасіння полум’я та евакуації людей, що знаходяться у місці займання.

  Варто пам’ятати!

  Що людина, на якій горить одяг, знаходячись у вертикальному положенні, наражає себе на небезпеку поширення полум’я на обличчя, загоряння волосся та ураження органів дихання чадним газом та продуктами горіння, а швидкі рухи, особливо біг, лише посилюють горіння.

   Горіння людських сердець потрібні Богові більше, ніж пожежі від людської недбалості. Пам’ятайте, що Вас та близьких оберігає Ваша обачність і турбота про ближнього!

   Поліграф сервіс. м. Немирів, вул. Горького, 94 . Тел. (04331) 2-04-00 Тираж 200 шт. 2015 р.


 

 

 

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо підготовки населення до дій в умовах загрози або вчинення
терористичного акту

I. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Ці Методичні рекомендації розроблено з метою надання практичних порад населенню у разі загрози та виникнення надзвичайних ситуацій, пов’язаних з терористичними актами. Вони рекомендуються для використання викладачами та керівниками підрозділів (посадових осіб) з питань цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, навчальних та наукових закладів незалежно від форм власності під час проведення занять із службової підготовки, безпеки життєдіяльності, а також розміщення (у вигляді наглядної агітації), у разі необхідності, на об’єктах інфраструктури, у місцях із масовим перебуванням людей, громадському транспорті, підприємствах, установах, організаціях, навчальних закладах тощо.
1.2. Терміни та визначення, що вживаються у цих Методичних рекомендаціях, застосовуються у значеннях, визначених у Кодексі цивільного захисту України, Законі України «Про боротьбу з тероризмом».

ІI. ДІЇ НАСЕЛЕННЯ У РАЗІ ОТРИМАННЯ ІНФОРМАЦІЇ ВІД НЕВІДОМОЇ ОСОБИ ПРО ПОГРОЗУ ВЧИНЕННЯ ТЕРАКТУ
2.1. Отримавши інформацію по телефону щодо анонімного замінування будівлі (об’єкта з масовим перебуванням людей), рекомендується:
не класти передчасно слухавку;
уважно вислухати і з’ясувати вимоги та інформацію про характер погрози щодо вчинення теракту й по можливості записати вимоги;
спробувати під час розмови встановити інформацію про особу (стать, вік, особливості мови тощо);
запропонувати повторити свої вимоги, поставити уточнюючи запитання про характер погрози, місце та час її реалізації, мотивувати про надання якнайбільше інформації про вчинення теракту;
установити мотиви дій, поставити запитання про цілі, які він ставить, запропонувати інші шляхи вирішення вимог;
обов’язково звернути увагу на фонові звуки (шум вулиці, машин, які проїжджають, музику, звуки тощо, що допоможе в подальшому визначити місце, звідки здійснено анонімний дзвінок);
закінчуючи розмову, повторити основні моменти телефонної бесіди;
після завершення розмови зателефонувати до правоохоронних органів за номером 102;

обмежити коло осіб, які знають про погрозу вчинення теракту.
2.2. Отримавши інформацію поштою, рекомендується:
поводитися максимально обережно з поштовим посланням;
обов’язково його зберігати з усіма матеріалами (лист із текстом,
будь-які вкладення, конверт і обгортку тощо);
не зшивати, не склеювати, не робити написи, не підкреслювати або обводити окремі місця;
повідомити в правоохоронні органи за номером 102 та передати їм надіслані поштою матеріали;
обмежити коло осіб, які знають про погрозу й передачу матеріалів у правоохоронні органи.
2.3. Отримавши інформацію на вулиці, рекомендується:
уважно вислухати і з’ясувати вимоги та інформацію про характер погрози щодо вчинення теракту й по можливості запам’ятати (записати) вимоги;
спробувати уважно запам’ятати інформацію про особу (стать, вік, особливості мови, у що одягнений тощо);
запропонувати повторити висунуті вимоги, поставити уточнюючи запитання про характер погрози, місце та час її реалізації, мотивувати особу надати якнайбільше інформації про вчинення теракту;
установити мотиви дій, поставити запитання про цілі, які особа переслідує, запропонувати інші шляхи вирішення вимог;
закінчуючи розмову, повторити основні моменти телефонної бесіди;
після завершення розмови зателефонувати до правоохоронних органів за номером 102;
по можливості та у разі наявності фото-, відеозасобів здійснити приховану фото та відеофіксацію дій терористів;
обмежити коло осіб, які знають про погрозу вчинення теракту.
2.4. Отримавши інформацію про евакуацію (із квартири, установи, місця з масовим перебуванням людей), рекомендується:
не панікувати, зберігати спокій;
взяти із собою документи, гроші, цінності (у разі необхідності ліки);
відключити всі електричні прилади;
знеструмити квартиру та перекрити подачу води і газу до квартири;
замкнути вхідні двері до квартири;
перевірити сусідні квартири на наявність у них дітей, які на час проведення (оголошення) евакуації залишились без нагляду дорослих, та повідомити про це представників правоохоронних органів за номером 102 (аварійно-рятувальних служб за номерами 101 та 104);
залишати будинок спокійно, не створюючи паніки, при цьому надавати допомогу літнім, важкохворим людям, жінкам і дітям.


III. ДІЇ НАСЕЛЕННЯ У РАЗІ ВИЯВЛЕННЯ ПІДОЗРІЛИХ ПРЕДМЕТІВ, ЩО МОЖУТЬ БУТИ ВИКОРИСТАНІ ДЛЯ ВЧИНЕННЯ ТЕРАКТУ
3.1. У разі виявлення підозрілого предмета, схожого на вибуховий пристрій, рекомендується:
негайно припинити роботи в місці (районі) його виявлення;
поінформувати про нього інших осіб, які знаходяться поруч, у разі можливості забезпечити їх евакуацію з небезпечної території;
не підходити, не торкатися та не пересувати його;
знаходячись поблизу нього, утримуватися від куріння, використання засобів радіозв’язку, у тому числі й мобільного, не здійснювати самостійні дії;
по можливості забезпечити охорону виявленого підозрілого предмета, (за захисними спорудами чи предметами), ведучи спостереження на безпечній відстані, як зазначено нижче:

Тип вибухового пристрою (підозрілої речі) Безпечна відстань
Ручна граната Не менш ніж 200 метрів
Тротилова шашка Не менш ніж 50 метрів
Банка ємністю 0,33 літра Не менш ніж 60 метрів
Валіза (кейс) Не менш ніж 300 метрів
Дорожня валіза Не менш ніж 400 метрів
Легковий автомобіль Не менш ніж 600 метрів
Мікроавтобус Не менш ніж 1000 метрів

по можливості позначити або огородити місце перебування (для огорожі можна використовувати різні підручні матеріали – дошки, жердини, гілки, мотузки, шматки яскравої матерії тощо);
повідомити про небезпечну знахідку будь-який місцевий орган виконавчої влади, чергові служби правоохоронних органів за номером 102, надавши інформацію про характерні ознаки ймовірного вибухового пристрою (місце його розташування, дату і час виявлення та особу, яка його виявила);
по можливості та у разі наявності фото-, відеозасобів здійснити фото та відеофіксацію місця знаходження підозрілого предмета, схожого на вибуховий пристрій;
обов’язково дочекатися прибуття представників правоохоронних органів, знаходячись на безпечній відстані від місця знахідки.
У разі залишення підозрілого предмета невідомою особою, свідком чого ви стали, максимально запам’ятати її зовнішність, одяг, автотранспорт та його номерні знаки.
Основними характерними ознаками, що вказують на можливу належність підозрілого предмета до вибухового пристрою є наявність:
знаходження в місцях з масовим перебуванням людей (громадському транспорті) без нагляду валізи, пакунка, коробки тощо;

зовнішньої схожості з боєприпасами, навчально-імітаційними, сигнальними, освітлювальними та піротехнічними виробами;
антени з радіоприймальним пристроєм годинникового механізму або електронного таймера;
запаху гасу, розчинника, пально-мастильних і хімічних матеріалів тощо;
елементів (деталей), що не відповідають їх прямому призначенню;
сторонніх підозрілих предметів у дверях, вікнах, закріплених за допомогою дроту, ниток, важелів, шнурів тощо.

IV. ДІЇ НАСЕЛЕННЯ У РАЗІ ВИНИКНЕННЯ НАДЗВИЧАЙНОЇ СИТУАЦІЇ АБО НАДЗВИЧАЙНОЇ ПОДІЇ НА ОБ’ЄКТАХ, У ТОМУ ЧИСЛІ ТІЄЇ, ЩО ВИНИКЛА ВНАСЛІДОК ТЕРАКТУ
4.1. На об’єктах інфраструктури:
4.1.1. На станції метрополітену рекомендується:
повідомити працівника метрополітену (чергового по станції метрополітену);
зателефонувати до правоохоронних органів за номером 102, вказавши місце (станцію або ділянку між станціями метрополітену) надзвичайної ситуації (події);
виконувати всі розпорядження (команди) працівників метрополітену, намагатися попередити виникнення паніки серед людей;
закривати органи дихання зволоженою тканиною, через яку можна дихати у разі сильного задимлення;
рухаючись до ескалаторів по можливості допомагати пасажирам із дітьми, жінкам, літнім людям та інвалідам;
під час виходу з епіцентру теракту залишатися у безпечному місці для отримання домедичної та екстреної медичної допомоги (у разі необхідності) та надання інформації працівникам правоохоронних органів щодо ймовірних причин теракту;
по можливості та у разі наявності фото-, відеозасобів здійснити фото та відеофіксацію місця події;
по можливості та наявності необхідних знань і навичок надати домедичну допомогу постраждалим.
4.1.2. У вагоні потягу метрополітену рекомендується:
негайно за допомогою переговорного пристрою, що знаходиться у вагоні, сповістити машиніста потягу та виконувати всі його вказівки, вказавши номер вагону;
у разі виникнення пожежі спробувати її загасити, використовуючи вогнегасники, що знаходяться у вагоні, або підручні засоби;
намагатися перейти у вільну від вогню (безпечну) частину вагона й стримувати поширення пожежі, збиваючи полум’я одягом або заливаючи його будь-якими негорючими рідинами;
у разі виникнення паніки у вагоні намагатися заспокоїти людей, а дітей обов’язково взяти на руки;
у разі сильного задимлення закривати органи дихання зволоженою тканиною, через яку можна дихати;
поки потяг рухається в тунелі, доти залишатися у вагоні;
не зупиняти потяг у тунелі аварійним стоп-краном, що може призвести до ускладнення гасіння пожежі та евакуації пасажирів;
не залишати вагон без команди машиніста, не торкатися металевого корпусу вагона й дверей до вимкнення високої напруги на всій ділянці;
відкривати двері вагона тільки за командою машиніста потяга (вибивати скло, після чого очистити рами вікон від його уламків);
вийти з вагона й рухатися вперед у напрямку руху потяга до найближчої станції метрополітену;
рухатися вздовж колії між рейками групами, не торкаючись до струмопровідних шин (збоку від рейок);
бути уважним під час виходу з тунелю поблизу станції метрополітену (можлива поява зустрічного потяга);
після прибуття на станцію виходити із вагона, пропускаючи вперед себе дітей, жінок, літніх людей, інвалідів;
перевірити, чи не залишився хто-небудь у вагоні, у разі необхідності допомогти вийти;
сповістити чергового по станції метрополітену;
по можливості та у разі наявності необхідних знань і навичок надати домедичну допомогу постраждалим;
зателефонувати до правоохоронних органів за номером 102 та вказати місце (станцію або ділянку між станціями метрополітену);
виконувати команди (вказівки) працівників метрополітену щодо евакуації до безпечного місця.
4.2. У громадському транспорті (автобусі, тролейбусі, трамваї, маршрутному таксі) рекомендується:
негайно вийти із салону транспорту через вхідні (вихідні) двері, у разі неможливості відкрити двері залишити салон через аварійні виходи (вибити скло та очистити рами вікон від його уламків);
під час евакуації з транспорту зберігати спокій, надавати допомогу пасажирам із дітьми, жінкам, літнім людям, інвалідам;
зателефонувати до правоохоронних органів за номером 102, вказавши місце (адресу, район) надзвичайної ситуації (події);
після виходу з епіцентру події залишатися у безпечному місці для отримання домедичної та екстреної медичної допомоги (у разі необхідності) та надання інформації працівникам правоохоронних органів щодо ймовірних причин теракту;
по можливості та у разі наявності фото-, відеозасобів здійснити фото та відеофіксацію місця події;
по можливості та наявності необхідних знань і навичок надати домедичну допомогу постраждалим.


4.3. На авіаційному транспорті рекомендується:
виконувати всі вказівки (команди) командира корабля та екіпажу, не вставати з крісла до повної зупинки літака, спробувати попередити виникнення паніки в салоні та порушення центрування літака;
зняти з себе ювелірні прикраси, годинник, гострі предмети та нахилитися в кріслі вперед, обхопивши голову обома руками;
після зупинки літака негайно вийти з нього, виконуючи вказівки екіпажу, через аварійні люки та надувні трапи, дотримуючись черги; допомогти пораненим, дітям, літнім людям, жінкам; відійти далі від літака, лягти на землю, прикриваючи голову руками, щоб не постраждати у разі вибуху;
зателефонувати до правоохоронних органів за номером 102, вказавши місце (адресу, район) надзвичайної ситуації (події);
залишатися у безпечному місці для отримання домедичної та екстреної медичної допомоги (у разі необхідності) та надання інформації працівникам правоохоронних органів;
по можливості та у разі наявності необхідних знань і навичок надати домедичну допомогу постраждалим.
4.4. На залізничному транспорті рекомендується:
під час екстреної евакуації з вагона зберігати спокій, із собою брати тільки необхідні речі (документи, гроші, одяг), великі речі залишати у вагоні, тому що вони можуть призвести до затримки здійснення евакуації;
надавати допомогу пасажирам із дітьми, жінкам, літнім людям, інвалідам;
під час поштовхів (ударів) доцільно триматися за виступи полиць й інші нерухомі частини вагона або згрупуватися, прикриваючи голову руками, щоб уникнути травм;
у разі перевертання вагона міцно триматися руками, упертися ногами у верхню полицю, стіну тощо, закриваючи очі, щоб у них не потрапили уламки скла, дитину притиснути до себе обличчям, прикриваючи їй голову своїми руками;
після зупинки вагона оглянути й визначити шляхи евакуації;
якщо немає небезпеки виникнення пожежі, не поспішати вибиратися;
спробувати попередити паніку серед пасажирів;
виходити з вагона по одному, пропускаючи вперед дітей, жінок, літніх людей, інвалідів;
під час евакуації через бокові двері та аварійні виходи бути уважним та обережним, щоб не потрапити під зустрічний потяг;
під час перекидання чи пошкодження вагона вибиратися тільки через вікна, опустивши фрамуги або вибити будь-яким способом скло, попередньо очистивши рами від його уламків; по можливості дітей і постраждалих виносити на руках;
зателефонувати до правоохоронних органів за номером 102, вказавши місце (станція або ділянка між залізничними станціями) надзвичайної ситуації (події);

по можливості та у разі наявності необхідних знань і навичок надати домедичну допомогу постраждалим.
4.5. У місцях з масовим перебуванням людей
4.5.1. На стадіоні у фан-зоні, натовпі рекомендується:
виконувати всі вказівки (команди) працівників стадіону (стюардів);
зателефонувати до правоохоронних органів за номером 102, вказавши місце (адресу) надзвичайної ситуації (події);
здійснити спробу вибратися з натовпу людей, у разі неможливості
цього – рухатися разом із натовпом;
дотримуватися загальної швидкості руху натовпу, не штовхатися, не тиснути на людей, які йдуть попереду;
по можливості стримувати поштовхи неспокійних людей ззаду й збоку, по можливості пропустити їх уперед себе;
зняти з себе (у разі можливості) довгий, занадто вільний, із металевими деталями одяг, а також усе, що може стиснути шию (шнурівку куртки, краватку, шарф, медальйон на шнурку, коштовності, біжутерію);
зігнути руки у ліктях, кулаки спрямувати вгору або зчепити долоні в замок перед грудьми – так ви зможете захистити грудну клітину;
спробувати вибратися з натовпу разом із людьми, які ведуть себе спокійно (вишукатися клином, в середині якого розмістити дітей і жінок, розсуваючи натовп, рухатися з нього);
заздалегідь оцінити напрямок руху і цілеспрямовано йти в ньому;
не намагатися чинити опір стихійному руху натовпу, чіплятися (хапатися) за стіни, ліхтарні стовпи, дерева тощо;
триматися далі від скляних вітрин, сітчастих огорож, турнікетів, сцен;
притиснути руками до тіла особисті речі (парасольку, сумку тощо);
рухатися у натовпі, не нахилятися та не піднімати свої особисті речі, які впали;
впевнено триматися на ногах, падіння всередині натовпу небезпечно для життя, в разі падіння не думати про свій одяг або сумку, зігнути руки й ноги, захистити голову руками, а живіт – зігнувши й підтягнувши ноги до тулуба; швидко спробувати впертися руками і однією ногою в землю й різко піднятися по ходу руху людей; якщо не вийде відразу встати – не панікувати, повторити свої спроби декілька разів;
не привертати до себе увагу висловлюваннями політичних, релігійних та інших симпатій, ставленням до того, що трапилося;
не наближатися до груп осіб, які поводять себе особливо агресивно;
не реагувати на події, сутички, які трапляються поряд із вами;
якщо з вами дитина, посадити її на плечі та просуватися далі, а якщо вас двоє, – повернутися обличчям один до одного, створивши зі своїх тіл і рук захисну капсулу для дитини, і просуватися далі;
вибратися у безпечне місце, оглянути територію навколо себе, оцінити ситуацію та залишатися там для отримання домедичної та екстреної медичної допомоги (у разі необхідності) та надання інформації працівникам правоохоронних органів;
по можливості та у разі наявності фото-, відеозасобів здійснити фото та відеофіксацію місця події;
по можливості та у разі наявності необхідних знань і навичок надати домедичну допомогу постраждалим.
4.5.2. У разі руйнування будівлі рекомендується:
визначити вільне місце, до якого є можливість переміститися;
намагатися зміцнити стелю в помешканні уламками меблів, конструкцій будинку, які є поряд;
відсунути від себе гострі предмети та не здійснювати спроби самостійно вибратися з-під завалу;
закривати органи дихання тканиною (у разі можливості зволоженою), через яку можна дихати;
у разі наявності мобільного телефону негайно зателефонувати до правоохоронних органів за номером 102 та служби порятунку за номером 101, вказавши адресу (кількість поверхів будівлі, місце її виникнення, наявність людей) надзвичайної ситуації (події);
по можливості визначити своє місце перебування під завалом якимось сигналом (звуком);
вибратися в безпечне місце та надати необхідну допомогу дітям, жінкам, літнім людям, інвалідам;
у разі затиснення уламками конструкцій будинку ділянок тіла масажувати їх для підтримання циркуляції крові;
ні в якому разі не запалювати вогонь (запальничку, сірники), що може призвести до вибуху;
намагатися перебувати якомога довше у свідомості (читати вірші, співати пісні тощо);
по можливості та у разі наявності необхідних знань і навичок надати домедичну допомогу постраждалим;
під час евакуації використовувати внутрішні сходи, зовнішні пожежні драбини тощо, при цьому не користуватися ліфтами.
Необхідно пам’ятати, що відразу після повідомлення про теракт аварійно-рятувальні підрозділи розпочинають роботу щодо визволення постраждалих з-під завалів. Під час проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт передбачено періодичні “ХВИЛИНИ ТИШІ”, під час яких зупиняють роботу залученого до робіт спеціального обладнання та техніки, щоб почути сигнали (звуки) про допомогу. Саме в ці хвилини необхідно найголосніше подавати сигнали про своє місцезнаходження.
4.5.3. У разі витоку побутового газу у будівлі рекомендується:
зберігати спокій;
негайно вимкнути всі газові прилади;
відкрити вікна і двері та провітрити всі приміщення;
негайно вийти з приміщення та зателефонувати до Служби газу за номером 104 та служби порятунку за номером 101;
не курити та не користуватись електричними приладами;
повідомити інших мешканців, якщо будинок багатоквартирний, та залишити будівлю, не користуючись ліфтом;
надати допомогу в евакуації жінкам, інвалідам, літнім людям, дітям;
перевірити сусідні квартири на наявність у них дітей, які тимчасово залишились без нагляду дорослих, та повідомити про це представників Служби газу (правоохоронних органів, служби порятунку за номерами 102 та 101);
відійти та знаходитись на безпечній відстані від будинку (у разі можливості на відкритому майданчику або пустирі) та чекати подальших інструкцій спеціалістів.

V. ДІЇ НАСЕЛЕННЯ У РАЗІ ЗАХОПЛЕННЯ В ЗАРУЧНИКИ
(В ТРАНСПОРТІ, БУДІВЛІ)
5.1. У разі захоплення в заручники рекомендується:
своїми діями не провокувати терористів на насильницькі дії (уникати різких рухів, шуму тощо);
не чинити опір озброєним терористам, що може призвести до численних людських жертв, не дивитися їм в очі, якщо вимагають віддати особисті
речі – негайно віддати;
у разі необхідності виконувати вимоги злочинців, не допускати паніки;
не піддаватися на провокаційні дії терористів;
бути уважними, запам’ятати прикмети злочинців (риси їх облич, одяг, імена, клички, можливі шрами і татуювання, особливості мови і манери поведінки, тематику їх розмов);
по можливості та у разі наявності фото-, відеозасобів здійснити приховану фото та відеофіксацію дій терористів;
бути готовим до складнощів (відсутність свободи руху, їжі, води тощо);
почувши стрільбу та вибухи (у разі штурму), негайно лягти на підлогу обличчям вниз, поклавши руки долонями на потилицю, і не рухатися;
у жодному випадку не бігти назустріч співробітникам правоохоронних органів або від них, оскільки вони можуть прийняти вас за злочинця;
по можливості триматися як можна далі від дверей та вікон.
5.2. У разі перебування в приміщенні будівлі (території, де знаходяться заручники, при цьому не бути захопленим терористами та ними знайденим) рекомендується:
зберігати спокій та намагатись уникнути контакту з терористами;
повідомити, як можна тихіше, правоохоронні органи за номером 102 про злочинців та своє місцезнаходження;
не палити і не наближатись до дверей і вікон, сховати свої документи, що засвідчують особу;
чітко виконувати інструкції та вказівки правоохоронців;
по можливості та у разі наявності фото-, відеозасобів здійснити приховану фото та відеофіксацію дій терористів;
почувши стрільбу та вибухи, негайно лягти на підлогу обличчям вниз, поклавши руки долонями на потилицю і не рухатися (уникнути різких рухів).
Пам’ятайте, що одразу після вашого повідомлення правоохоронним органам про подію, негайно ними буде вжито вичерпних заходів для збереження вашого життя та здоров’я.

VI. ДІЇ НАСЕЛЕННЯ У РАЗІ ПЕРЕБУВАННЯ В РАЙОНІ ПРОВЕДЕННЯ БОЙОВИХ ДІЙ (АНТИТЕРОРИСТИЧНОЇ ОПЕРАЦІЇ)
6.1. При перебуванні в районі ведення бойових дій (антитерористичної операції)
6.1.1. У разі перебування в будівлі рекомендується:
зайняти приміщення, які розташовані подалі від вікон, балконів (коридор, ванна кімната тощо), та лягти на підлогу. Якщо будинок панельний, по можливості зробіть спробу його покинути;
ні в якому разі не підходити до вікон та не спостерігати за подіями на вулиці, не вибігати на вулицю;
віконне скло укріпити липкою стрічкою або скотчем навхрест. Закласти вікна подушками або іншими речами, тому що більш всього уражень отримують при розльоті осколків снарядів;
пересуватися по кімнатах тільки повзком;
після звершення стрілянини обережно залишити будинок, при цьому взяти із собою речі першої необхідності та особисті документи;
під час евакуації використовувати внутрішні сходи, зовнішні пожежні драбини тощо, при цьому не користуватися ліфтами, надавати необхідну допомогу дітям, жінкам, літнім людям, інвалідам;
після завершення обстрілів негайно переміститися у бомбосховище або підвальне приміщення будинку.
По можливості залишити будівлю та виїхати в іншу безпечну місцевість до рідних чи знайомих, або у приміську зону на дачні та садові ділянки, які мають будиночки для проживання. Про свій від’їзд та місце подальшого перебування повідомити рідних, сусідів і житлово-експлуатаційні служби та обов’язково відключити в квартирі електрику, газ, воду, а вікна та двері зачинити на всі замки. При собі обов’язково мати особисті документи та речі першої необхідності.
6.1.2. У разі перебування на вулиці (місцевості) рекомендується:
негайно лягти на землю, по можливості у найбільш заглиблені місця (канави, ями, ритвини тощо), прикрити голову якимись речами або, на крайній випадок, руками;
укриття вибирати на відстані як можна далі від будівель;
не проявляти зацікавленості тим, що відбувається навкруги, не підніматися із землі та не висовуватися із-за укриття;
стояти чи перебігати, ховаючись під деревами, будівлями;
намагатися уникати перебування поблизу різних видів техніки, пожежонебезпечних і вибухонебезпечних об’єктів, які становлять небезпеку для людей, які перебувають поруч;
у разі артилерійського або мінометного обстрілу щільно закривати вуха руками, відкривши рот для урівноваження тиску. Звуковий (акустичний удар) може призвести до розривів судин та барабанних перетинок людини;
дочекавшись закінчення вибухів снарядів або пострілів, спробувати якомога швидше переміститися у безпечне місце (бомбосховище);
переміщуючись у безпечне місце, не підбирати зброю та боєприпаси, що розкидані (лежать) на землі;
у безпечному місці надати необхідну допомогу дітям, жінкам, літнім людям, інвалідам;
по можливості та у разі наявності необхідних знань і навичок надати домедичну допомогу постраждалим.

VII. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ
7.1. Завдяки умілим та чітким діям населення під час виникнення надзвичайних ситуацій можна запобігти зайвим людським жертвам і втратам та надати можливість правоохоронним органам і спеціальним аварійно-рятувальним службам і підрозділам виконувати в межах компетенції завдання щодо недопущення, запобігання та оперативного реагування на надзвичайні ситуації, у тому числі ті, що виникли внаслідок терористичної діяльності.
7.2. У разі виникнення надзвичайних ситуацій або надзвичайних подій, у тому числі внаслідок терористичного акту, кожна людина повинна знати номери правоохоронних органів та екстрених служб для негайного їх інформування, а саме:
служба порятунку – 101;
правоохоронні органи – 102;
швидка медична допомога – 103;
аварійна служба газу – 104;
служба екстреної допомоги населенню – 112.
 

 


High Quality Free Joomla Templates by MightyJoomla | Design Inspiration FCT