Управління АПР інформує

  

Державна фітосанітарна інспекція інформує

Плодові насадження

Вихід садових довгоносиків (яблуневий квіткоїд, брунькоїд, казарка, букарка) розпочнеться у період набрякання бруньок за середньодобової температури понад 6°С, а масовий – 10°С. Під час розпускання бруньок залишатимуть гнізда і живитимуться гусениці білана жилкуватого і золотогуза, насамперед у занедбаних незахищених садах. Скрізь вихід гусениць яблуневої молі відбудеться за середньодобової температури вище 12°С. Гусениці непарного шовкопряда у приватних і лісопаркових насадженнях відроджуватимуться за середньодобової температури більше 6°С, а кільчастого – не менше 11°С. Відродження гусениць розанової листокрутки розпочнеться за суми ефективних температур 50°С, а за 70°С набуде масового характеру. Заляльковування плодових пильщиків проходитиме за прогрівання ґрунту до 7-12°С на глибині 10 см, а літ розпочнеться у фазі відокремлення бутонів. Гусениці яблуневої плодожерки заляльковуватимуться за температури повітря понад 10°С. Літ метеликів почнеться за суми ефективних температур 90-110°С. За температури повітря 5-10°С відбуватиметься відкладання яєць та відродження личинок яблуневої та грушевої листоблішок, відродження з зимуючих яєць яблуневої попелиці. Розвиток червоного, бурого плодових, глодового і звичайного павутинного кліщів розпочнеться під час відокремлення бутонів. За сухої жаркої погоди можливий спалах їх чисельності. За суми ефективних температур 130°С спостерігатиметься вихід личинок комоподібної щитівки.

Розвитку моніліального опіку на кісточкових культурах сприятиме прохолодна дощова погода (температура 10°С, наявність туманів, рос). За умов чергування зволоження і підсихання листків за температури 7°С (оптимальна 18-20°С) можливий значний розвиток парші яблуні і груші. Масовий розвиток борошнистої роси відбуватиметься за температур 18-25°С і значному насиченні повітря вологою.

На зерняткових під час розпускання бруньок для знищення листогризучих шкідників, садових довгоносиків застосовують Актару 240SC, к.с., 0,14-0,15 кг/га, Дурсбан 480, к.е., 2 л/га, Енжіо 247 SC, к.с., 0,18 л/га, Нурел Д, к.е., 1-1,5 л/га, Пірінекс 480, КЕ, 2 л/га з додаванням проти парші Хоруса 75 WG, ВГ, 0,2-0,25 кг/га, Делану, в.г., 0,5-1 кг/га, Дітану М-45, ЗП, 2-3 кг/га, Косайду 2000, ВГ, 2-2,5 кг/га, Мерпану 80, ВГ,1,9-2,5 кг/га, Поліраму ДФ, в.г., 2,5 кг/га, Чемпу, ВГ, 1,5-2 кг/га. За обробки нестійких до борошнистої роси сортів додають Алмаз 100, к.е., Топаз 100 ЕС, к.е., 0,3-0,4 л/га, Імпакт 25SC, к.с., 0,1-0,15 л/га.

Під час відокремлення бутонів проти пильщиків, молей, листокруток, шовкопрядів, медяниць, попелиць та парші, плодової гнилі і борошнистої роси дерева обприскують Фиталом, РК, 2 л/га, Скором 250 ЕС, к.е., 0,15-0,2 л/га, Хорусом 75 WG, ВГ, 0,2-0,25 кг/га, Тіовітом Джет 80WG, в.г., 8,0 кг/га, Флінтом 50WG, ВГ, 0,15 кг/га, Стробі, в.г., 0,2 кг/га, Терселом, в.г., 2,0-2,5 кг/га, Луною Сенсейшен 500SC, КС, 0,3-0,35 л/га, Натіво 75WG, в.г., 0,3-0,35 кг/га, Топсіном-М, ЗП, 1-2 кг/га з додаванням Актари 240SC, к.с., 0,14-0,15 кг/га, Каліпсо 480SC, КС, 0,2-0,25 л/га, Нурелу Д, к.е., 1,5 л/га, дотримуючись чергування препаратів для попередження виникнення резистентності до них.

Кісточкові на початку набрякання бруньок проти сисних шкідників, листокруток обприскують препаратом 30В, к.е., 40 л/га. Норма витрати робочого розчину – 1000-1500 л/га.

На початку розпускання бруньок для знищення збудників комплексу хвороб застосовують Топсін-М, ЗП (1 кг/га, черешня, слива) або Фитал, РК, 2,0 л/га, на персику для боротьби з кучерявістю – Делан, в.г., 1 кг/га, Скор 250 ЕС, к.е., 0,2 л/га.

Під час висування та відокремлення бутонів (перед цвітінням) проти моніліозу, плямистостей, плодової гнилі, листогризучих шкідників, довгоносиків, попелиць, пильщиків, несправжніх щитівок та інших здійснюють обприскування Топсіном М, ЗП, 1 кг/га або Хорусом 75 WG, ВГ, 0,25-0,3 кг/га з додаванням на сливі Бі-58 нового, к.е., 1,2-2 л/га, Конфідору 200 SL, РК, 0,2-0,3 л/га, Блискавки, КЕ, 0,15-0,25 л/га, на вишні – Золону 35, к.е., 0,8-2,8 л/га, а на персику – Дурсбану 480, к.е., 2 л/га.

Провідний спеціаліст-державний фітосанітарний інспектор         В.В.Дикун

Головний фахівець відділу  фітосанітарного моніторингу            К.Г.КривоносІнформація щодо застосування пестицидів під час цвітіння медоносних культур

  Обробка землекористувачами належних їм посівів сільськогосподарських культур отрутохімікатами проти шкідників та хвороб під час цвітіння медоносних рослин призведе до масової загибелі бджіл у радіусі 10 км від оброблюваної площі земельної ділянки, чим завдасть значної та непоправної шкоди нашим пасікам.
  У зв'язку із масовим застосуванням на посівних площах сільськогосподарських рослин пестицидів почастішали випадки отруєння та загибелі бджіл.
Наголошуємо, що відносини щодо розведення, використання та охорони бджіл, виробництва, заготівлі та переробки продуктів бджільництва, ефективного використання бджіл для запилення ентомофільних рослин сільськогосподарського призначення, інших видів запилювальної флори, створення умов для підвищення продуктивності бджіл і сільськогосподарських культур, забезпечення гарантій дотримання прав та захисту інтересів фізичних і юридичних осіб, які займаються бджільництвом регулюються Законом України «Про бджільництво» № 1492-111 від 22 лютого 2000 року.
  Статтею ст. 30 Закону України «Про бджільництво» передбачено, що юридичні та фізичні особи, які провадять діяльність, що впливає або може вплинути на стан бджіл, зобов'язані забезпечити їх охорону.
у процесі сільськогосподарської діяльності, лісових користувань, проведення геологорозвідувальних робіт, видобування корисних копалин, визначення місць випасання і прогону сільськогосподарських тварин, розізоблення туристських маршрутів та організації місць відпочинку населення, проведення військових навчань і маневрів, навчань з цивільної оборони населення, випробовувань будь-якої техніки повинні передбачатися і здійснюватися заходи щодо збереження ареалів розселення бджіл.
  Забороняється проводити оранку та будь-яким іншим чином руйнувати медоносні угіддя, застосовувати засоби захисту рослин, стимулятори росту, мінеральні добрива, інші препарати та здійснювати будь-які роботи, що можуть призвести до фізичного знищення бджіл під час медозбору.
Юридичні та фізичні особи, які застосовують засоби захисту рослин, зобов'язані дотримуватися діючих нормативно-правових актів, що передбачають охорону бджіл від отруєнь.
  Відповідно до ст. 31 Закону України «Про бджільництво» - застосування засобів захисту рослин у сільському та лісовому господарстві дозволяється згідно з їх переліком, затвердженим у встановленому порядку центральним органом виконавчої влади з питань аграрної політики, з додержанням вимог цього Закону.
  Згідно із ч. 2 ст. 37 Закону України «Про бджільництво» фізичні та юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин, зобов'язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки через засоби масової інформації попередити про це пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до десяти кілометрів від оброблюваних площ. При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату.
  Статтею 38 Закону України «Про бджільництво» передбачено, що порушення законодавства в галузі бджільництва тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України.
  Відповідальність за порушення законодавства в галузі бджільництва несуть особи, винні у :
неповідомленні (приховуванні) або наданні неправдивої інформації про виникнення загрози бджолам при застосуванні засобів захисту рослин;
порушенні технології вирощування рослин сільськогосподарського та іншого призначення, що призвело до погіршення умов у ареалах розселення бджіл.
Законами України встановлено відповідальність також за інші види порушень у галузі бджільництва.
  Відповідно до п. 7.1 «Інструкції щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл», затвердженої наказом Головного державного інспектора ветеринарної медицини України від 30 січня 2001 року N 9, яка є обов'язковою для виконання всіма державними органами, а також підприємствами, установами, організаціями незалежно від відомчої підпорядкованості і форм власності, посадовими особами та громадянами - профілактика отруєнь бджіл базується на беззаперечному дотриманні вимог ст. 30 Закону України "Про бджільництво" від 22 лютого 2000 N 1492-III, суворому дотриманні регламентацій застосування в навколишньому середовищі токсичних для бджіл речовин.
  Власників пасік оповіщають за три доби до хімобробок з зазначенням застосовуваного отрутохімікату, місця (у радіусі 7 км), часу і способу проведення обробки. Указують час ізоляції бджіл. Обробки проводять у період відсутності льоту бджіл у ранкові або вечірні години. Не допускають обробку квітучих медоносів і пилконосів під час масового льоту бджіл.
  Згідно підпункту 5.26 пункту 5 «Державних санітарних правил авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України», забороняється проведення авіаційних обробок пестицидами всіх груп токсичності з метою боротьби з шкідниками та хворобами сільськогосподарських культур, лісових та інших угідь, які розташовані ближче:
а) 5 км від місця постійного перебування медоносних пасік;
б) 2 км від рибогосподарських водойм, відкритих джерел водопостачання, місць випасу домашніх тварин, об'єктів природно-заповідного Фонду (заповідників, національних парків, ботанічних і зоологічних заказників і т. п.);
в) 1 км від населених пунктів, тваринницьких і птахівничих ферм, а також — посівів сільськогосподарських культур, які вживаються в їжу без термічної обробки, садів, виноградників і місць проведення інших сільськогосподарських робіт.
  Крім того, відповідно до статті 20 Закону України «Про пестициди і агрохімікати» порушення законодавства про пестициди і агрохімікати тягне за собою цивільну, дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно з чинним законодавством.
  Зокрема, відповідальність несуть особи, винні у:
а) приховуванні або перекрученні інформації, що могло спричинити або спричинило загрозу життю та здоров'ю людини, а так само майну і навколишньому природному середовищу;
6) недотриманні вимог стандартів, санітарних норм і правил та інших нормативних документів під час виробництва, транспортування, зберігання пестицидів, агрохімікатів і технічних засобів їх застосування;
в) забрудненні пестицидами і агрохімікатами понад допустимі рівні сільськогосподарської сировини, кормів, харчових продуктів, ґрунту, води, повітря;
г) порушенні регламентів та санітарних норм і правил транспортування, зберігання, торгівлі та застосування пестицидів і агрохімікатів;
д) застосуванні пестицидів, агрохімікатів, технічних засобів, які не пройшли державних випробувань, реєстрації, перереєстрації;
є) невиконанні законних вимог посадових осіб, які здійснюють державний нагляд і контроль;
ж) використанні завідомо фальсифікованих пестицидів і агрохімікатів.


 Управління агропромислового розвитку РДА 

Сигналізаційне повідомлення

  Швидке підвищення температури повітря на початку травня сприяє виходу з місць зимівлі садових довгоносиків та активному заселенню ними плодових дерев. На 1 дерево нараховується 1-5 екз. сірого брунькового довгоносика, який виходить першим, а згодом яблуневий квіткоїд, букарка, казарка. За збереження високого температурного режиму шкідливість садових довгоносиків буде надзвичайно високою, особливо яблуневого квіткоїда, одна самиця якого відкладає 30-100 яєць в бутони груші, яблуні, глоду.

  Тому в разі встановлення перевищення економічних порогів шкідливості (сірого брунькового довгоносика - 3-5 жуків на 1 м гілок, букарки - 30–40 жуків на дерево, казарки – 7-9 жуків на дерево, яблуневого квіткоїда - 30–40 жуків на дерево при струшуванні або 10-15% пошкоджених бруньок), необхідно в період початок розпускання бруньок – «зелений конус» за температури +10–12?С провести обприскування дозволеними до використання в Україні інсектицидами: Актара 240SC, к.с. - 0,14 -0,15 л/га, Бі-58 новий, к.е., Біммер, к.е., 0,8-2,0 л/га, Воліам Флексі 300 SC, КС, - 0,3-0,5 л/га, Дантоп 50, ВГ- 0,07 кг/га, Децис f-Люкс 25 ЕС, КЕ – 0,5-1 л/га, Енжіо 247 SC, к.с. - 0,18 л/га, Каліпсо 480 SC - 0,2-0,25 л/га, Конфідор 200SL, в.р.к - 0,2-0,3 л/га, Пірінекс Супер 420, к.е. – 1,25-1,5 л/га, Пірінекс 25, СК, 3-3,5 л/га, іншими, суворо дотримуючись регламентів їх використання та вимог охорони праці й навколишнього середовища.
  Для обробітку садів приватного сектору дозволені препарати для роздрібного продажу населенню – Актара 240 SC, к.с. (1,5 мл на 8-10 л води на 1 сотку), Енжіо 247 SC, к. с.(1,8 мл на 5 л води), Каліпсо 480 SC, КС (2 мл/10 л води на 1 сотку).

  Державний фітосанітарний інспектор Дикун В.В.

  Головний фахівець відділу фітосанітарного моніторингу Кривонос К.Г.

 


High Quality Free Joomla Templates by MightyJoomla | Design Inspiration FCT